w ,

Aktualne zalecenia sadownicze

Mamy trzecią dekadę maja. Aura pogodowa jest bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Nadeszły dni pełne słońca z wyższymi temperaturami i gwałtownymi burzami. Zagrożenie ze strony chorób utrzymuje się na wysokim poziomie, zaś ze strony szkodników się zwiększyło. Z ostatniej analizy dojrzałości otoczni parcha jabłoni wynika, że okres z dużymi infekcjami mamy za sobą. Teraz mogą występować infekcje o średnim lub małym nasileniu. Nastało natomiast duże zagrożenie ze strony mączniaka w uprawach sadowniczych drzewiastych – informuje ŚODR w Modliszewicach.

W sadach jabłoniowych do wykonania jest duża liczba zabiegów, a czasu mało. Wszystkie te zabiegi powinny być zgrane i planowo ułożone. Właśnie w tej uprawie mamy największe zagrożenie ze strony mączniaka jabłoni, nie tylko u odmian wrażliwych, ale również u odmian odporniejszych na tę chorobę. Do zabezpieczenia młodych pędów oraz drzew możemy zastosować preparaty, np. Merces 50 EW, Talius Sad, Tercel 16WG, Domark 100 EC, Topias 100 EC. W ochronie przed parchem jabłoni możemy zastosować środki zapobiegawcze i interwencyjne o działaniu powierzchniowym, np. Merpan 80 WG, Lekaro 80 WG, Scab 80 WG, Diana 500 SC. Jeśli wystąpią duże opady deszczu można dołączyć środki o działaniu układowym. Druga połowa maja to czas na wywieszenie w sadach pułapek feromonowych na owocówkę jabłkóweczkę oraz zwójki. Lustrujemy też sady pod względem występowania innych szkodników, np. mszyc, przędziorków i pordzewiacza jabłoniowego, bawełnicy korówki – którym warunki pogodowe sprzyjają. Mszyce oraz bawełnicę korówkę ograniczymy preparatami np. Sekil 20 SP, Siltac EC, Emulpar 940 EC. Przędziorki i pordzewiacza ograniczymy środkami np. Ortus 05 SC, Kanemite 150 SC Jest to również czas na zastosowanie drugiej dawki regulatorów wzrostu, ograniczających wzrost pędów jednorocznych. W kwaterach, na których zaobserwowaliśmy dużą ilość zawiązków, możemy wykonać zabieg chemicznego przerzedzania.

W sadzie gruszowym mamy okres wzrostu zawiązków. Nadal dużym zagrożeniem są zaraza ogniowa oraz rak bakteryjny. W celu ochrony możemy zastosować preparaty, np. Luna Care 71,6 WG, Plantivax, jak również Pastor 80 WG, Scab 80 WG. W ochronie przed parchem gruszy mamy do dyspozycji środki kontaktowe, np. Lecaro 80 WG, Merpan 80 WG, Pastor 80 WG, stosując „solo” lub dla większej skuteczności z preparatem układowym, np. Difo 250 EC, Tores 250 EC, Valor 250 EC, pod warunkiem że środki układowe nie były zastosowane w poprzednim zabiegu. W uprawie grusz jest to czas na wykonanie drugiego zabiegu ograniczającego wzrost pędów jednorocznych preparatami np. Regalis Plus 10 WG, Velonta Plus, które przy okazji ograniczą występowanie zarazy ogniowej. W walce ze szkodnikami skupiamy się na lustracji upraw pod kątem występowania miodówki, mszyc, zwójek – dla których ciepłe dni są impulsem do szybszego rozwoju. Do walki z miodówkami możemy użyć preparatów np. Delegate, Aceramik 018 EC, Desha 2,5 EC. Mszyce ograniczymy stosując np. Afinto, Apis 200 SE, Kaliber 240 EW, natomiast zwójki zwalczymy środkami np. Delegate, Delfin WG po obserwacji pułapek feromonowych w sadzie.

W uprawie śliw wykonujemy zabiegi ochrony przeciw chorobom standardowymi preparatami, przestrzegając rotacji środków ochrony roślin oraz ilości zabiegów wykonanych danym środkiem. W walce ze szkodnikami jest to najwyższy czas na umieszczenie w sadzie pułapek feromonowych sygnalizujących loty motyli owocówki śliwkóweczki oraz zwójek. W ochronie przed mszycami, jeśli one wystąpią możemy zastosować preparaty np. Aceptir 200 SE, Apis 200 SE, Movento 100 SC, które jednocześnie ograniczą występowanie innych owadów np. misecznika śliwowego, owocnicy żółtorogiej i zwójki różóweczki.

W uprawie czereśni oraz wiśni jest okres wzrostu zawiązków. W walce z drobną plamistością możemy użyć środków np. Biszop 80 WG, Kaptan Gold 80 WG, które są skuteczne także w ochronie przed gorzką i brunatną zgnilizną. W ograniczeniu zagrożenia rakiem bakteryjnym możemy zastosować miedź systemiczną, która jest nawozem o działaniu fungistatycznym, np. Copfort, Cuperdem. W ochronie przed szkodnikami wywieszamy pułapki lepowe na nasionnicę trześniówkę czy też na zwójki. Prowadzimy obserwacje w sadzie na występowanie mszyc i przędziorków. Jeśli zaobserwujemy ich obecność to zwalczymy je następującymi preparatami: mszyce np. Desha 2,5 EC, Los Ovados 200 SE, natomiast przędziorki Komonite 150 SC, K-Pak, Siltac EC.

W uprawie brzoskwiń i moreli mamy okres wzrostu zawiązków. W ochronie przed chorobami chronimy za pomocą standardowych preparatów. Także w ochronie przed rakiem bakteryjnym stosujemy środki np. Serenade ASO lub nawozy miedziowe o działaniu fungistatycznym. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawek tych preparatów, żeby nie spowodować objawów fitotoksyczności oraz nadmiaru substancji w roślinie. Brunatną zgniliznę ograniczymy stosując środki np. Signum 33 WG, Prolektus 50 WG. W przypadku mączniaka ograniczymy go stosując preparaty siarkowe lub nawozy siarkowe dolistne o działaniu fungistatycznym. Walka ze szkodnikami to głównie mszyce i zwójki. Owady te ogroniczymy stosując np. Lamos 20 SP, Movento 100 SC.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

autor: Grzegorz Jurkowski

źródło: ŚORD w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Czy można opryskać czereśnie preparatem Desha na masionnice jeżeli w etykiecie jest czas karencji 45 dni. Po tym czasie już owoców nie będzie na drzewie. A co ciekawe truskawki można jeść po 7 dniach. Czy to jakiś błąd w etykiecie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny truskawek na rynkach hurtowych – 25 maja 2023r.

O co chodzi w modernizacji? Co można kupić?