Wraz z Sylwią Gabrysz z firmy Life Bio Farma udaliśmy się do gminy Kowiesy, do sadu gruszowego, gdzie zastosowany był w sezonie glifosat. Glifosat to popularna substancja czynna wielu herbicydów nieselektywnych.
Po ostatnim komunikacie sadowniczym dotyczącym glifosatu, pojawiło się wiele zapytań od sadowników odnośnie zalegania jego w glebie. Niewątpliwie istnieje problem zalegania herbicydów, związany z szybkością przemieszczania się substancji czynnych w głąb gleby. Degradacja glifosatu zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od prawidłowej aktywności enzymatycznej gleby.
Proces degradacji glifosatu zależy od:
- typ gleby,
- skład mechaniczny,
- temperaturę,
- wilgotność,
- zawartość materii organicznej,
- odczyn gleby,
- zawartość biomasy entomofauny glebowej.
Czy glifosat faktycznie zalega w glebie a może jednak ulega rozkładowi? Czy jest sposób na jego degradację?Więcej w komunikacie sadowniczym niżej zamieszczonym. Zapraszamy do oglądania:
Skorzystaj z programu Life Bio Farma już dziś! Wystarczy zarejestrować się poprzez intuicyjny system na stronie lifebiofarma.pl i otrzymać spersonalizowany numer producenta. Rejestracja w programie jest bezpłatna i zajmuje mniej niż, minutę.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.