Firma Agrosimex zorganizowała na koniec lutego „Konferencje Czereśniową” na której odbyły się pokazy cięcia czereśni. Pokazy odbył się w Promnej, w gospodarstwie Kacpra Kaczmarczyka. Eksperci: Robert Binkiewicz i Ton Vanrykel podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie formowania koron drzew. Celem pokazów było przedstawienie praktycznych wskazówek, które pozwolą sadownikom uzyskać jak najwięcej dwu- i trzyletnich pędów owoconośnych. Zasady cięcia zostały podzielone na trzy kluczowe obszary: wierzchołek, środek i stół.
1. Cięcie wierzchołka: Kontrola wzrostu i ułatwienie zbioru
Wierzchołkowa część drzewa jest szczególnie istotna w sadach z osłanami, gdzie zbiór odbywa się za pomocą platform. Eksperci podkreślali, że silne pędy rosnące prostopadle do alejki utrudniają przejazd platform. Dlatego też zaleca się, aby w tej części drzewa pozostawiać spokojne, elastyczne pędy, rosnące w osi rzędu.
- Zasady cięcia wierzchołka:
- Usuwanie silnych pędów rosnących prostopadle do alejki.
- Pozostawianie spokojnych, elastycznych pędów, rosnących w osi rzędu.
- Wykorzystanie pędów (trzyletnich rozgałęzień) o dobrym kącie, które obiecują obfite plony w przyszłym roku.
- W przypadku zauważenia pędów dwuletnich z niedostateczną ilością paków kwiatowych, które wyrastają w kierunku przejazdu również się ich pozbywamy.
- W przypadku dużej ilości pędów wzniesionych ku górze, należy je zastąpić pędami płaskimi.
2. Cięcie środka: Dostęp światła i nowe przyrosty
Środkowa część drzewa, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu dostępu światła do wnętrza korony. Eksperci zalecali usuwanie części pędów owoconośnych, aby uzyskać miejsce na nowe przyrosty, które będą kontynuacją wzrostu i owocowania w kolejnych latach.
- Zasady cięcia środka :
- Tworzenie „mini okien” dla lepszego doświetlenia dolnego piętra korony.
- Pozyskiwanie młodych przyrostów, które zastąpią starsze pędy.
3. Cięcie trzeciego poziomu: Zachowanie wigoru i wymiana pędów
W dolnej części korony, na trzecim poziomie, ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy wzrostem a owocowaniem. Eksperci zalecali regularną wymianę starszych, słabszych pędów na młodsze, silniejsze. W tym celu warto już w pierwszym roku odgiąć jednoroczne przyrosty, które są kandydatami do wymiany, aby ułożyć je w odpowiedniej pozycji.
- Zasady cięcia trzeciego poziomu:
- Wymiana starszych, słabszych pędów na młodsze, silniejsze.
- Odginanie jednorocznych przyrostów w celu ułożenia ich w odpowiedniej pozycji.
- Pozostawianie dwóch głównych gałęzi, które rosną w odpowiednim kierunku i mają wigor.
- Zwracanie uwagi, na rany po cięciu, w celu uniknięcia infekcji, oraz wycieków raka bakteryjnego.
Zapraszamy do oglądania materiału filmowego z pokazów cięcia podczas Konferencji Czereśniowej Agrosimex [ w filmie odmiana: Kordia, wiek: 5 lat, podkładka: Gisela 5] :

Pokazy cięcia czereśni organizowane przez Agrosimex stanowią cenne źródło wiedzy dla sadowników, którzy chcą poprawić jakość i wielkość swoich plonów. Stosowanie się do przedstawionych zasad pozwoli na uzyskanie zdrowych i produktywnych drzew, co przełoży się na sukces w uprawie czereśni.