w ,

Zbiór mechaniczny wiśni kombajnem całorzędowym FELIX-Z [VIDEO]

W naszym kraju produkcja wiśni wynosi 29 242 ha ( GUS) i jest to drugi pod względem popularności gatunek drzew owocowych. Jednocześnie rosną koszty produkcji oraz nakłady jakie ponoszą sadownicy na ŚOR. Nie ukrywając ogromny udział w kosztach produkcji ma siła robocza, której producenci w tym sezonie płacą przeważnie 80 gr od zerwanego kilograma owoców. Nie można jednak zapomnieć o trudnościach w dostępie do siły roboczej – niestety, producenci mają duże problemy ze znalezieniem pracowników.

W związku z wyżej wymienionymi czynnikami dobrą inwestycją może okazać się maszyna przeznaczona do zbioru wiśni, która skraca czas zbiorów i pozwala ograniczyć liczbę pracowników.

Justyna Pękala z miejscowości Niezabitów uprawa wiśnie na powierzchni 12 hektarów. Pani Justyna zdecydowała się kilka lat temu na zakup kombajnu FELIX-Z marki Weremczuk, ze względu na problemy z dostępem do siły roboczej. Zapraszamy do obejrzenia video-relacji z pracy kombajnu podczas zbioru:

W naszym gospodarstwie uprawiamy czarną porzeczkę, jabłonie i wiśnie. Wiśnia jest naszym dodatkiem, gdy czarna porzeczka nie płaci. Od momentu kiedy zaczęliśmy sadzić sady wiśniowe nie wyobrażaliśmy sobie zbiorów ręcznych. Zbiór kombajnem jest o wiele szybszy, wiele sprawniejszy niż otrząsarką. W ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zrobić kombajnem FELIX-Z około 2 hektary.

-informuje w video-relacji Pani Justyna.

Zapraszamy do obejrzenia również:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Stawki za zbiór wiśni: nie ma możliwości podnoszenia stawki za zbiórkę, sadownik ma swoje duże koszty.

Jabłka kosztują w Broniszach znacznie mniej niż przed rokiem!