w

Stawki za zbiór wiśni: nie ma możliwości podnoszenia stawki za zbiórkę, sadownik ma swoje duże koszty.

Sady i plantacje czekają na chętnych do pracy przy zbiorach. Sadownicy drżą na myśl o tym, że kolejna fala pandemii zamknie granice w samym środku jesiennego sezonu zbioru jabłek.

O tym, że Polacy nie garną się do pracy często w słocie w polskich sadach wiadomo jest od wielu lat. Dotyczy to zwłaszcza takich regionów jak powiat grójecki, gdzie bezrobocie jest na śladowym poziomie, duża część mieszkańców dojeżdżają do pracy do warszawskich i podwarszawskich firm, a sytuację na rynku pracy w sadownictwie i ogrodnictwie ratują przybysze ze wschodu, głównie z Ukrainy.

Na niektóre ogłoszenia o możliwości podjęcia pracy zarobkowej odpowiadają pojedyncze osoby, albo nikt się nie zgłasza.

Obecnie płaca minimalna w pracy w sadach i plantacjach wynosi 18 złotych na godzinę, ale jeśli to jest zbiór na akord, tak jak to jest w przypadku borówki amerykańskiej, to wynagrodzenie znacznie przekracza tą stawkę

– mówi Mirosław Maliszewski, poseł, prezes Związku Sadowników RP i właściciel 20-hektarowego sadu.

Za zbiór kilograma wiśni płaci się ok. 70-80 groszy za kilogram. Dodam tylko, że obecnie wiśnie sprzedajemy za 1,2 -1,3 złotego za kilogram nie ma więc możliwości podnoszenia stawki za zbiórkę, bo przecież sadownik ma swoje duże koszty.

– mówi poseł.

Jednak nawet taka stawka pozwala osobie wprawionej sporo zarobić. Za zbiór borówek amerykańskich płaci się 2-3 złotych za kilogram. Ile można zarobić w ciągu dnia ? To wszystko zależy od sprawności zrywającego. Jeden zarobi niewielkie pieniądze, inny „wyciągnie” całkiem sporą stawkę. Jabłka zrywa się z reguły według stawek godzinowych.

Jabłka trafiają do długiego przechowywania ważny jest więc staranny zbiór

– mówi Mirosław Maliszewski.

Z jabłkami może być w tym roku kolejny duży problem. Sadownicy obawiają się, że kolejna fala pandemii przyjdzie właśnie w samym środku jesiennego zbioru owoców, wtedy, gdy w sadach i przechowalniach jest mnóstwo pracy.

źródło: echodnia.eu

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Grzegorz Puda: rolnicy mogą liczyć na pomoc. Oferujemy kilka filarów wsparcia.

Zbiór mechaniczny wiśni kombajnem całorzędowym FELIX-Z [VIDEO]