w ,

Zamarznięta piana ratuje jabłonie! Skąd to zjawisko w sadzie podczas przymrozków?

Innowacyjna maszyna do ochrony sadów przed przymrozkami!

W tym roku sadownicy testują nową, innowacyjną maszynę, która ma chronić pąki i kwiaty przed niszczycielskimi przymrozkami. Maszyna generuje pianę, która zamraża się wokół roślin, tworząc ochronną warstwę izolującą je od zimnego powietrza. Piana utrzymuje się długo do rana.

Opryskiwacz generujący pianę wystarcza na 20 hektarów. Dość szybko jeździ, prędkość podobna do opryskiwacza – informuje sadownik testujący sprzęt.

Maszyna działa na zasadzie rozpylania piany na drzewa i krzewy. Piana jest wykonana z naturalnych składników, które są bezpieczne dla roślin i środowiska. Po rozpyleniu piana szybko zamarza, tworząc grubą warstwę izolacyjną.

Im niższa temperatura, tym efektywność jest większa maszyny. Piana utrzymuje się do mniej więcej 9 godzin, czym niższa temperatura, tym dłużej ta piana się utrzyma. Najdłużej pracowaliśmy nad tym, aby piana była biodegradowalna. Maszyna jest opatentowana ale narazie jest w fazie testów  – informuje konstruktor maszyny.

Pierwsze testy maszyny przynoszą obiecujące rezultaty. Sadownicy, którzy testują sprzęt, informują, że drzewa i kwiaty pokryte pianą wyglądają jak obsypane śniegiem.

Maszyna do ochrony przed przymrozkami generująca pianę może być prawdziwą rewolucją w sadownictwie. Nowa technologia daje nadzieję na uratowanie plonów przed niszczycielskimi skutkami mrozu i może znacząco zmniejszyć straty ponoszone przez sadowników.

UDOSTĘPNIJ

Dramat polskich sadowników. Przymrozki niszczą plony, a firmy ubezpieczeniowe odmawiają pomocy!

Walka o ulubione owoce wielu Polaków trwa. Jak plantatorzy chronią swoje borówki?