w

Wysokie ceny jabłek w Kazachstanie

Jabłko jest popularnym owocem w Republice Kazachstanu, a jego ceny są stałe. Najdroższe jabłka w Kazachstanie sprzedawane są w mieście Ałmaty. Ceny dla nich wzrosły o ponad 50%, pisze KazakhZerno.kz .

Analitycy uszeregowali kraje z najtańszymi jabłkami. Kazachstan zajął w nim dziewiętnaste miejsce, dzieląc je z Białorusią. Przystępne ceny na nie znaleziono w Mołdawii (0,62 USD), Ukrainie (0,65 USD), Turcji (0,68 USD), a najwyższe w Korei Południowej (6,17 USD). Wśród krajów WNP jabłka są droższe niż w Kazachstanie w Uzbekistanie (1,29 USD) i Federacji Rosyjskiej (2,18 USD).

Chociaż Kazachstan kocha jabłka, Kazachstan nie należy do krajów, w których są one tanie. Przez 5 miesięcy br. ich cena wzrosła od razu średnio o 28,5% w całym kraju, a w Ałmaty i regionie Ałmaty wzrost wyniósł odpowiednio 56,9% i 47,3%.

Jabłka uprawiane w Kazachstanie również są drogie: rolnicy używają importowanych nawozów mineralnych i sprzętu ochronnego, których ceny znacznie wzrosły w tym roku. Ponadto sektor boryka się z rosnącym zadłużeniem. Ze względu na dewaluację i spadającą sprzedaż, wielu może stanąć w obliczu niespłacania zobowiązań kredytowych wobec banków.

Od stycznia do kwietnia 2022 r. do Kazachstanu dostarczono 47,5 tys. ton jabłek, pigwy i gruszek (+0,5% rocznie).

Źródło: www.eastfruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dostawy jabłek w ramach mechanizmu „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów jabłek” zostały zakończone

Aktualne zalecenia sadownicze