w ,

Według eksperta cena truskawek wzrośnie

Eksperci podkreślają, że pogoda na razie sprzyja uprawom truskawek, dlatego w tym roku powinno być ich więcej niż w ubiegłym roku. Wzrośnie natomiast ich cena – podaje portal businessinsider.com.pl

— Średnie ceny owoców deserowych prawdopodobnie będą trochę wyższe niż przed rokiem — stwierdził Tomasz Smoleński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W tej chwili truskawki deserowe skupowane są w cenie 5-8 zł za kg, a na rynkach hurtowych rolnicy oferują te owoce w cenie 5-13 zł za kg — poinformował Smoleński.

Zaznaczył, że tak duża rozbieżność spowodowana jest m.in. jakością, odmianą, a także zależy od rejonu uprawy.

W tym roku truskawki przeznaczone do konsumpcji mogą być nieco droższe niż w ubiegłym, bo znacznie wzrosły koszty produkcji. Zaznaczył, że według producentów, zadowalającą dla nich ceną byłoby 10-15 zł/kg w detalu, bo to zapewniłoby im opłacalność produkcji. Smoleński przypomniał, że w ubiegłym roku średnia cena truskawek ukształtowała się na poziomie 7,60 zł za kg, a w 2021 r. było to 9,44 zł/kg – stwierdził Tomasz Smoleński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w wywiadzie z portalem businessinsider.com.pl

Na truskawki jest popyt, to pierwsze świeże owoce w roku, konsumenci chętnie je kupują — stwierdził ekspert, zwracając jednocześnie uwagę, że truskawki w naszym kraju są relatywnie tanie. Np. w Niemczech, które są największym importerem tych owoców, pod koniec ubiegłego tygodnia za truskawki belgijskie płacono 3,8 euro/kg, za greckie 3,65 euro/kg, a za polskie — aż 6,45 euro/kg (w ub.r. — 3,30 euro/kg). Dodał, że oczywiście tych cen nie można porównywać wprost i być może, gdyby w Polsce kosztowały one więcej, nie byłoby na nie popytu.

Ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera poinformował, iż cena truskawek na początku tego tygodnia jest na poziomie 6-10 zł/kg i jest zróżnicowana m.in. od wielkości owoców, odmiany, czy są sortowane itp.

— Jaka będzie podaż i jaka będzie cena w następnych tygodniach — to wróżenie z fusów, dużo zależy od pogody — powiedział Kmera.

Zaznaczył, że truskawek jest na rynku dostatecznie dużo, a ich cena od kilku dni „jest zrównoważona”. W ubiegłym roku na początku czerwca truskawki w Broniszach kosztowały 7-10 zł/kg.

W zasadzie nie ma jeszcze skupu truskawek przemysłowych, czyli przeznaczonych do przetwórstwa. Tam trafiają truskawki z upraw polowych. Smoleński uważa, że w tym roku raczej ten skup nie będzie duży ze względu na to, że firmy przetwórcze muszą się liczyć z wysokimi kosztami przechowywania np. mrożonek. Trudno jest też prognozować, jakie ceny będą oferować zakłady przetwórcze.

Plantacje truskawek na terenie naszego kraju zajmują obszar ok. 50 tys. ha, a ich uprawa prowadzona jest przede wszystkim w mniejszych gospodarstwach rodzinnych. Truskawki uprawiane są głównie na terenie województwa mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

źródło: businessinsider.com.pl/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny truskawek na rynkach hurtowych – 7 czerwca 2023r.

Rąk do pracy przy zbiorze truskawek brakuje