w

Rąk do pracy przy zbiorze truskawek brakuje

Eksperci przewidują, że truskawek w tym roku może być więcej, bo pogoda na razie sprzyja uprawom. Tymczasem, jak donosi „Rzeczpospolita”, rąk do pracy przy zbiorze owoców brakuje, dlatego polscy producenci rozpoczęli nerwowe poszukiwania pracowników nawet w odległych krajach.

Według „Rzeczpospolitej” poszukiwania pracowników sezonowych już ruszyły, a osób chętnych do pracy polscy producenci poszukują m.in. w Nepalu, Indonezji i w innych krajach Azji, a nawet Afryki.

Nie pomagają im przyciągnąć ludzi niskie stawki, które zaczynają się od 15 zł za godzinę na rękę (plus zakwaterowanie). Z kolei pracownikom nie pomagają polskie służby konsularne, np. Nepalczycy muszą podróżować do Indii, by złożyć wniosek o wizę — podaje „Rzeczpospolita”.

Andrzej Gajowiczek, prezes Krajowego Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw, podkreślił, że brak rąk do pracy odczuliśmy po wybuchu wojny w Ukrainie, dlatego dziś branża sprowadza ludzi z całego świata. Dodał, że Polska, choć jest potęgą w przetwórstwie owoców, nadal nie ma jeszcze automatów do zbioru owoców.

Pogoda sprzyja uprawom

Eksperci podkreślają, że pogoda na razie sprzyja uprawom truskawek, dlatego w tym roku powinno być ich więcej niż w ubiegłym roku. Wzrośnie natomiast ich cena. — Średnie ceny owoców deserowych prawdopodobnie będą trochę wyższe niż przed rokiem — stwierdził Tomasz Smoleński, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Według eksperta cena truskawek wzrośnie

Prognoza na długi czerwcowy weekend (8-11.06.2023 r.)