w

Ukraina kontynuuje starania o dywersyfikację eksportu jabłek

Według portalu EastFruit  Ukraina kontynuuje starania o dywersyfikację eksportu jabłek. W  styczniu 2022 r.  ponownie dostarczyła jabłka do Etiopii, która jest uważana za jeden z najbardziej perspektywicznych rynków Afryki Subsaharyjskiej.

Podano informację, że Ukraina szybciej niż inne kraje zwiększyła podaż świeżych jabłek do Etiopii w 2021 roku, co pozwoliło jej ominąć  Chiny, USA, Włochy i Polskę, jeśli chodzi o eksport do tego kraju .

Nie można jednak nie zauważyć lekkiego spadku stawek eksportowych – w styczniu 2022 r. eksport jabłek do Etiopii był dwukrotnie niższy niż w tym samym miesiącu 2021 r. I to pomimo tego, że zapasy jabłek w ukraińskich przechowalniach owoców, według  szacunków, były znacznie wyższe niż przed rokiem.

Liderami pod względem eksportu jabłek do Etiopii w styczniu 2022 r. były Francja i Turcja, które dostarczyły po 140 ton jabłek. Serbia, Urugwaj i Ukraina dostarczyły po 17-21 ton, a Włochy tylko 7 ton. Inne kraje nie dostarczyły jeszcze jabłek na rynek etiopski w 2022 roku.

Oczekuje się, że już w marcu-kwietniu na rynek etiopski zaczną wchodzić zbiory jabłek z RPA, co praktycznie zamknie okno możliwości eksportu jabłek z Ukrainy na ten rynek.

Źródło:EastFruit / polskiesadownictwo.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bronisze: Dziś o poranku kupców zdecydowanie mniej niż w ubiegłym tygodniu

Jabłka pozostają zdecydowanie najczęściej uprawianą odmianą owoców w Niemczech