w , ,

System prowadzenia sadu jabłoniowego do zbioru przez roboty

The best orchard systems should fill their space in the first two years, according to Cornell University pomologist and orchard systems expert Terence Robinson. His latest trial compares five "robot-ready" systems and this V-trellis system near Geneva, New York, on July 19, 2019, is performing well so far. (TJ Mullinax/Good Fruit Grower)

Według fizjologa z Cornell University i eksperta od systemów sadowniczych Terence Robinson już za dwa lata poznamy najlepszy system prowadzenia sadu do zbioru mechanicznego/robotycznego. Terence Robinson w najnowszych badaniach porównuje pięć różnych systemów prowadzenia sadu. Systemy są prowadzone od 2011 roku z myślą o zbiorze mechanicznym – przez roboty.
Ekspert chce, aby sadownicy byli gotowi na takie rozwiązania już wcześniej dlatego już teraz prowadzi dokładne analizy.

FOTO: (TJ Mullinax/Good Fruit Grower)

Fizjolog z Uniwersytetu Cornell, był pionierem systemu wysokich przewodników w latach 90., zaprojektował pięć systemów, aby przyjrzeć się ekonomice sadów „gotowych dla robota” – od wsadzenia po pełną produkcję.

„Wszystkie te systemy można zebrać mechanicznie/robotycznie… Roboty koncentruje się na kontroli kosztów, ale chcę odwrócić równanie i skupić się na wartości plonu” – powiedział Terence Robinson dla goodfruit.com.

FOTO (TJ Mullinax/Good Fruit Grower)

Obecnie dwóch producentów, rozpoczęło  próby: Rod Farrow z Nowego Jorku i Jeff Cleveringa z Waszyngtonu.

Spacer w sadzie badawczym w Genewie jest dezorientujący, ponieważ odstępy między rzędami zmieniają się przy każdym powtórzeniu systemu. Robinson powiedział, że jest to niewygodne z punktu widzenia zarządzania, ale ma kluczowe znaczenie dla odpowiedzi na pytania badawcze. Naukowiec starał się zapewnić każdemu systemowi odpowiednie warunki do badań.

Naukowiec informuję, iż w okresie zimowym stosują cięcie ręczne w sadzach a w sezonie letnim mechaniczne aby utrzymać sad w ryzach. Gałęzie od pnia nie mogą przekraczać 45 cm – a więc cięcie jest wykonywane dwa razy w roku. Drzewa w jednym z pięciu systemów są posadzone w rozstawie co 90 cm od siebie.

Sady badawcze obejmują odmiany Gala i Honeycrisp – w celu porównania ekonomiki dla odmiany standardowej i premium – oba na podkładkach Geneva 41.

FOTO: (TJ Mullinax/Good Fruit Grower)

źródło: goodfruit.com

UDOSTĘPNIJ

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polska może skorzystać na ociepleniu klimatu – Jakub Olipra w „Money. To się liczy”

UE nie dba wystarczająco o rolnictwo? Manifestacje w Brukseli…