Trzy nowoczesne systemy formowania dla drzew (jabłoni).

Systemy treningowe – Training systems

Formowanie drzewa ukierunkowane jest na intensywną produkcję w połączeniu z wysoką jakością jabłek . Wciąż ludzie  intensywnie poszukują nowych i innowacyjnych pomysłów na zrównoważoną poprawę nowoczesnej produkcji jabłek. Głównym przedmiotem badań firmy Feno są drzewa, obok tradycyjnego systemu modelowania korony  “spindel”, są również dostępne  Bibaum lub Guyot – rozwój alternatywnych systemów owocowania drzew.

Spindel

The Spindel jest globalnie najbardziej powszechnym systemem formowania korony w nowoczesnej produkcji jabłek.

Drzewo: składa się z jednego pędu głównego z bocznymi odchodzącymi gałęziami owocowymi. Gałęzie są mocniejsze w dolnej części drzewa i stają się krótsze, gdy idziemy wyżej, aby nadać drzewu typowy stożkowaty kształt.

Charakterystyka: Możliwe wczesne i wysokie zbiory. Długi okres użytkowania sprawdzony przez długi okres dziesięciolecia doświadczeń.Dostosowane do indywidualnych odmian. Uprawa w oparciu o płodność sadów, odmianę i wzrost drzewa, zalecana odległość między rzędami waha się od 2,9 m do 3,5 m, natomiast odległość między drzewami w rzędzie powinna wynosić od o, 7 m do 1 m.

Bibaum

System BIBAUM  charakteryzuje się dwoma zrównoważonymi i symetrycznymi pędami głównymi  na jednym podłożu.

Charakterystyka: Mniej mocne, niższe gałęzie – tworzenie węższych owocujących ścian Jednorodne zabarwienie owoców. Dobrze rozstawiona owocująca ściana. Doskonałe zarządzanie dla winogron. Idealne do przycinania ręcznego i przycinania mechanicznego. Redukcja czynności uprawnych. Odmiana i wzrost drzewa: zalecana odległość między rzędami waha się od 2,2 cm do 2,9 m natomiast odległość między drzewami w rzędach powinna wynosić od 1 m do 1,5 m.

Guyot 

Guyot reprezentuje drzewo z jednym pędem głównym, wygięte poziomo, podobne do systemów formowania winnego. Pęd główny jest już pochylony i można go łatwo zgiąć i przywiązać do pozycji poziomej. Co więcej, pęd główny ma gałęzie tylko z jednej strony coraz silniejsze pod koniec przywódcy, aby przeciwdziałać naturalnej tendencji drzewa do wytwarzania silniejszych gałęzi na początku wygiętego pędu.

Charakterystyka:

Brakujące dolne gałęzie – idealne do tworzenia węższych owocujących ścian;

Bardzo dobre i jednolite zabarwienie owocu;

Dobrze rozstawiona owocująca ściana,

Nadaje się do mechanizacji przycinania, przerzedzania i zbioru;

Zredukowany dryft aerodynamiczny – odpowiedni dla stref wrażliwych;

Ma zastosowanie na stromych terenach.

W oparciu o płodność sadów, odmianę i wzrost drzewa zalecana odległość między rzędami wynosi od 1,5 m do 2,2 m, natomiast odległość między rzędami powinna wynosić od 1 m do 1,3 m . Maksymalna wysokość drzewa wynosi od 2,2 m do 2,5 m.

źródło informacji:  podczas targów Interpoma 2018 + zdjęcia  z informatora

UDOSTĘPNIJ
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

You may also like...

1 Response

 1. Anonim pisze:

  Położyłem gruszke w zeszłym roku na guyot jest efekt w owocowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.