w

Stawki dla pracowników przy zbiorze jabłek w 2023 roku

Ostatni tydzień przyniósł ogromny odsetek zapytań na forach branżowych o stawki dla pracowników przy zbiorze jabłek w 2023 roku. Niestety, ale wpisy budzą wiele emocji, i to czasami bardzo skrajnie negatywnych.

Warto zaznaczyć, że sytuacja cenowa jabłek od kilku lat jest mocno niestabilna. Ceny jabłek (poza jednym rokiem) praktycznie się nie zmieniły, wzrosły natomiast ceny prądu, gazu, środków ochrony roślin, nawozów, paliwa. Dodatkowo od trzech lat obserwujemy drastyczny wzrost cen płac za zbiór owoców, przy dużym niedostatku pracowników.

Jakie są stawki dla pracowników przy zbiorze jabłek w 2023 roku?

W 2020 roku stawki za zbiór jabłek w sezonie jesiennym wynosiły od 10 do 15 złotych za godzinę (stawka zależała od warunków pracy, zakwaterowania i wyżywienia).

W 2021 roku sadownicy za zbiór jabłek jesiennych płacili od 11,00 do 15,00 złotych za godzinę.

W 2022 roku stawki za zbiory wynosiły od 14,00 do 17,00 złotych za godzinę pracy przy zbiorze jabłek. Sporadycznie padały kwoty 18,00 złotych za godzinę.

 W 2023 roku stawki, jakie obowiązują za prace przy zbiorze jabłek wynoszą od 15,00 do 18,00 złotych za godzinę pracy. Niektórzy z sadowników podają stawki rzędu 20,00 złotych za godzinę – są to pojedyncze przypadki, gdzie jest bardzo duży problem z pracownikami. Większość wskazuje kwoty rzędu 16,00 – 17,00 złotych za godzinę przy zbiorach. 

Niestety padają również hasła: „mało kto chce przyjść do pracy przy zbiorze jabłek za 15,00 złotych”. 

Patrząc na ostatnie lata, rżec można, że stawki dla pracowników za zbiór jabłek znowu wzrosły. Cała koniunktura pokazuję, że wszystkie ceny rosną, pytanie, czy ceny jabłek podążą za tym trendem? Miejmy nadzieję, że cena wzrośnie za jabłka na tyle, aby zaspokoić oczekiwania pracowników i sadowników.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trzy minuty starczyły bowiem, aby zniszczyć niemal doszczętnie to, na co sadownicy pracowali całymi latami

Dopuszczenie dronów do wykonywania zabiegów ŚOR