dr hab. Katarzyna Golan, prof. uczelni – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
mgr inż. Szymon Jabłoński – Centrum Badań Sadowniczych Symbioz
Podstawowym narzędziem integrowanej ochrony roślin przed szkodnikami jest monitoring występowania poszczególnych stadiów rozwojowych danego agrofaga. Opierając się na własnych, rzetelnych obserwacjach możemy precyzyjniej stosować dostępne technologie chroniące drzewa czy krzewy owocowe. Niestety sukcesywnie zmniejszany asortyment substancji aktywnych z grupy insektycydów prowadzi do zwiększania presji wielu szkodników. Populacja niektórych owadów żerujących w sadach na przykład tarcznika niszczyciela może być redukowana przy użyciu tylko dwóch zarejestrowanych produktów. Rosnące zagrożenie za strony tego inwazyjnego gatunku pluskwiaka wymaga zatem prowadzenia badań związanych z poznaniem jego biologii, szczególnie dynamiki rozwoju populacji w zależności od warunków pogodowych oraz opracowania nowych metod ochrony z uwzględnieniem produktów biologicznych, biotechnicznych czy innowacyjnych metod MD (z ang. mating disruption – zakłócenie procesu kopulacji).
Od początku sezonu wegetacyjnego (2023) w ramach współpracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firmy Symbioz kontynuowany jest monitoring rozwoju tarcznika niszczyciela w kilku sadach w różnych regionach Polski tzn. w rejonie Sandomierza, Opola Lubelskiego, Grójca oraz Warki, a także Wrocławia. W komunikacie przygotowanym w dniu 23 marca informowaliśmy o konieczności wykonania zabiegów wczesnowiosennych z użyciem olejów parafinowych do zwalczania stadiów zimujących tarcznika niszczyciela. W kolejnych miesiącach prowadziliśmy monitoring warunków pogodowych archiwizując dane dotyczące temperatury i wilgotności powietrza oraz opadów deszczu niezbędne do wyznaczania terminu występowania wybranych stadiów rozwojowych tarcznika. Na początku maja w monitorowanych sadach zostały wywieszone pułapki z feromonom samicy tarcznika niszczyciela służące do wyznaczenia początku i masowych lotów dorosłych osobników męskich. W zależności od monitorowanej lokalizacji osobniki męskie pojawiały się w pułapkach feromonowych między 16 a 25 maja co oznacza, że w każdym regionie sadowniczym tempo rozwoju osobniczego tarcznika niszczyciela ma inną dynamikę.
Odłowienie męskich osobników dorosłych do pułapek feromonowych pozwala określić w przybliżeniu czas do pojawienia się pierwszych larw stadium ruchomego (tzw. wędrowców). W zależności od przebiegu pogody larwy 1-go pokolenia pojawiają się po 3-4 tygodniach od początku lotu samców.