w

Rosja zmniejszyła import jabłek w nowym sezonie o 25%

Analitycy EastFruit podają, że w pierwszych dwóch miesiącach sezonu 2019/20 Rosja zmniejszyła import jabłek o 25%. W lipcu i sierpniu do Federacji Rosyjskiej sprowadzono 76 tysięcy ton jabłek, co było jednym z najniższych wskaźników w ciągu ostatnich pięciu lat. Na przykład w ubiegłym sezonie w tym samym okresie rosyjscy importerzy sprowadzili 101,7 tys. Ton świeżych jabłek.

„Rosja pozostaje największym importerem jabłek na świecie pod względem wielkości, jednak ze względu na fakt, że do tego kraju importuje się głównie jabłka złej jakości, koszty importu jabłek przez Niemcy i Wielką Brytanię są wyższe. Jednak w sezonie 2019/20 Rosja może przyznać wątpliwą wyższość tego wskaźnika ze względu na wzrost produkcji krajowej i spadek realnych dochodów populacji, który trwa od kilku lat, co zmniejsza konsumpcję jabłek w tym kraju. Rzeczywiście ceny detaliczne jabłek, nawet stosunkowo niskiej jakości, pozostają bardzo wysokie w Rosji ”- powiedział Andrei Yarmak, ekonomista w dziale inwestycyjnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Nic dziwnego, że Mołdawia i Serbia, które od dawna są głównymi dostawcami jabłek do Rosji, obecnie aktywnie szukają alternatyw dla tego rynku. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego sezonu Mołdawia ograniczyła dostawy jabłek do Rosji o 43%, a Serbia – o 20%, i to przy stałym wzroście produkcji jabłek w tych krajach ”- zauważa ekspert.

Eksperci EastFruit zauważają, że rynek rosyjski, pomimo spadku dochodów gospodarstw domowych, staje się coraz bardziej wymagający pod względem jakości i bezpieczeństwa dostarczanych produktów. Większość rosyjskich importerów prosi już o jabłko w nowoczesnym opakowaniu, posortowane według kalibru, a nawet koloru.

Zmusza to mołdawskich i serbskich sadowników do zainwestowania dodatkowych środków w nowoczesne magazyny owoców oraz linie do przetwarzania i pakowania produktów. Ponadto coraz częściej myślą o intensyfikacji rozwijających się technologii i zastąpieniu przestarzałych odmian nowszymi. A to oznacza, że ​​ich produkty można sprzedawać nie tylko Rosji, ale także innym krajom świata. Pewne wsparcie dla tych procesów zapewnia również rosnący wpływ lokalnych sieci supermarketów, które również stawiają wysokie wymagania. Jeśli producent może dostarczyć jabłko wysokiej jakości, prawdopodobnie zapłacą za niego więcej niż w Rosji, w krajach takich jak ZEA, Arabia Saudyjska, Oman, Kuwejt, Wielka Brytania itp.

Warto zauważyć, że segment jabłek wysokiej jakości w Rosji, pomimo wzrostu produkcji krajowej i konkurencji między dostawcami, pozostaje najmniej konkurencyjny. Większość jabłek uprawianych w Rosji nie spełnia wymagań sieci, tj. nie jest jabłkiem o tak zwanej „jakości sieci”, dlatego jest sprzedawany w niezorganizowanych formatach handlowych lub jest przetwarzany. Jednocześnie wszyscy główni dostawcy wysokiej jakości jabłek z UE i USA nie mogą dostarczać produktów do Rosji z powodu tak zwanych „sankcji”. A teraz Serbia i Mołdawia zaczęły sprzedawać swoje najlepsze jabłka nie Rosji. To już prowadzi do powiększania się luki między cenami jabłek wysokiej i niskiej jakości na rynku rosyjskim i zachęca lokalnych producentów do zwiększenia inwestycji również w jakość jabłek.

Na tym tle nastąpił wzrost dostaw drogiego jabłka do Rosji z krajów takich jak Republika Południowej Afryki i Nowa Zelandia. W szczególności w sierpniu 2019 r. Import jabłek z Afryki Południowej przekroczył ubiegłoroczny wolumen w tym samym miesiącu o 2,1 razy, a import jabłek z Nowej Zelandii – 2,5 razy.

zrodlo: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny jabłek na Broniszach! Czy warto jechać? Szara Reneta po 4 zł/kg

Wysypane jabłka na drogę w Wilkowie – utrudnienia w ruchu