w ,

Rosja chce zakazać kupowania drzewek z zagranicy?!

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej może pozbawić rosyjskie gospodarstwa możliwości wykorzystywania zagranicznego materiału nasadzeniowego (przy układaniu nasadzeń wieloletnich) w celu zwiększenia udziału materiału nasadzeniowego pochodzenia rosyjskiego wykorzystywanego w ogrodnictwie – poinformowało o tym FruitNews na podstawie materiałów gazety „Kommersant”.

„Ministerstwo Rolnictwa rozważa odmowę wsparcia zakładania sadów z obcego materiału nasadzeniowego. Odpowiednie instrukcje zostały przekazane Departamentowi Hodowli, Mechanizacji, Chemizacji i Ochrony Roślin Ministerstwa po spotkaniu grupy roboczej ds. Rozwoju ogrodnictwa i szkółkarstwa w dniu 6 listopada. „Kommiersant” posiada kopię protokołu ze spotkania. Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Kommiersantowi, że rozważana jest kwestia zmiany zasad pomocy państwa dla zakładania nasadzeń wieloletnich ”- podała gazeta.

Dziennikarze publikacji cytowali prezesa Stowarzyszenia Producentów Jagód i Materiału Sadzeniowego Igora Mukhanina, że ​​obecnie gospodarstwom rolnym przyznawane są dotacje z budżetu federalnego w wysokości 234 tys. Rubli. na 1 hektar ogrodu obsadzonego materiałem nasadzeniowym dowolnego pochodzenia, a biorąc pod uwagę dotacje regionalne, wysokość wsparcia państwa może sięgać 1,2 mln rubli. na 1 hektar. Jednocześnie rosyjskie firmy wydały w zeszłym roku ponad 360 mln euro na zakup sadzonek zagranicznych, w związku z tym sadzonek na rynku nie zabraknie.

Krajowa Unia Owocowo-Warzywna zareagowała negatywnie na planowaną innowację. Dyrektor Związku Michaił Głuszkow zaznaczył, że całkowity rynek materiału nasadzeniowego do upraw ogrodniczych w Rosji w 2019 roku wyniósł 65,1 mln sztuk, z czego 51,4% pochodziło z importu. Rosyjscy producenci materiału nasadzeniowego nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb uczestników rynku, dlatego subsydiowanie nowych nasadzeń wyłącznie rosyjskim materiałem nasadzeniowym spowoduje wzrost cen sadzonek, a także doprowadzi do obniżenia ich jakości, ponieważ szkółki nie będą musiały konkurować z produktami zagranicznymi.

źródło: east-fruit.com

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Wydłużono termin składania wniosków o dotacje na małe przetwórstwo i RHD

Ukraina inwestuje w magazyny chłodnicze, aby eksportować jabłka do Europy.