w

Premier jak i Minister Rolnictwa nie spotkają się z protestującymi rolnikami i sadownikami !

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w środę na ulice miast wyjechali rolnicy i sadownicy, protestując przeciwko polityce obecnego rządu. Rolnicy zmuszeni są do protestów, bo polski rząd „nie radzi sobie z obecną sytuacją”. Rolnicy protestują pod hasłem: „Nie będziemy umierać w ciszy”. 

Drogi mają być blokowane w środę w ok. 50 miejscach w całym kraju. Protestujący planują blokady dróg, mają też spowalniać ruch, jeżdżąc powoli ciągnikami rolniczymi. Chcą dojechać do dużych miast, w tym Łodzi czy Warszawy. Akcja ma się zakończyć ok. godz. 17, po czym protestujący mają również wracać podanymi trasami, co także będzie się wiązało z utrudnieniami.

Problemy są różne: nieopłacalna cena za świnie, wysokie ceny nawozów, niezapłacone odszkodowania za suszę, bezkarność oszustów, którzy kradną mleko, zboże czy jabłka, dyktatura supermarketów, niekontrolowany przywóz żywności z zagranicy, zadłużenie polskiej wsi, brak rozwiązań i ubezpieczeń w sytuacjach kryzysowych takich jak: choroby zwierząt – ASF, ptasia grypa, czy klęski żywiołowe – grad, ulewy, przymrozki” – zaznaczono w zapowiedzi protestów.

Premier jak i Minister Rolnictwa nie spotkają się z protestującymi rolnikami i sadownikami !

Premier nie pojedzie do rolników; miejsce rozmów jest w ministerstwie, nie na ulicy i skrzyżowaniach – stwierdził w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, odnosząc się do zapowiadanych protestów. Zaznaczył, że nie można obniżyć cen nawozów pod wpływem strajku. „Nie pojadę do rolników dlatego, że spotykam się z rolnikami wielokrotnie; byłem ostatnio w Zachodniopomorskiem” – poinformował Kowalczyk.

„Robimy co w naszej mocy, co tylko zależy od nas, robimy wszystko dla rolników” – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Dodał, że złożono wniosek do KE o możliwość dopłat do nawozów. „Wszyscy rolnicy światli i rozumni wiedzą o tym, że jeśli tylko KE wyrazi zgodę, to my te dopłaty zastosujemy. Jeśli nie wyrazi zgody – nie możemy tych dopłat zastosować, bo za rok, czy za kilka miesięcy, rolnicy mieliby odbierane te dopłaty z odsetkami” – wskazał.

Kowalczyk wyraził nadzieję, że decyzja KE ws. nawozów „będzie w miarę szybko” – w ciągu najbliższych tygodni. „Niestety, Komisja nie działa zbyt szybko” – dodał.

„To nie jest tak, że od strajku czy wyjazdu rolników czy traktorów na drogę można zmniejszyć ceny nawozów” – powiedział.

  • źródło: bankier.pl za PAP
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

… natomiast jabłka staniały o 25,6%.

Freshfel Europe wezwało Komisję do podjęcia działań na rzecz wsparcia sektora w związku z białoruskim embargiem.