w

Polskie jabłka w Rosji

Polscy sadownicy w dalszym ciągu karmią jabłkami konsumentów w kraju agresora i nieźle na tym zarabiają – podaje rosyjski portal East Fruit.

Jednocześnie regularnie domagają się zakazu importu żywności z Ukrainy, która broni się przed agresorem karmionym przez polskich producentów jabłek.

Jak podaje east-fruit.com pomimo zakazu importu jabłek z Polski do Rosji, według szacunków, w pierwszej połowie 2023 roku swoich konsumentów w Rosji znalazło od 50 do 70 tys. ton świeżych jabłek z Polski. Jak Polsce udaje się obejść zakaz? Kazachstan i Białoruś pomagają w tym Polakom. Eksport jabłek do tych krajów, które wraz z Rosją są członkami tzw. Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, nie jest zabroniony. Zdaniem wielu uczestników rynku handlowcy w tych krajach aktywnie wykorzystują tę okazję do reeksportu jabłek na rynek rosyjski. Oczywiście takie operacje nie są legalne w Kazachstanie czy na Białorusi, ponieważ wymieniane są dokumenty dotyczące pochodzenia jabłka, ale organy regulacyjne we wszystkich krajach przymykają oczy na tę działalność. Co więcej, Rosja zdecydowanie zachęca do „szarego reeksportu”.

Można by to nazwać „importem równoległym”, gdyby polscy dostawcy nie wiedzieli, dla kogo właściwie jest przeznaczone jabłko. Tak jednak nie jest – z danych wynika, że dostawcy doskonale wiedzą i rozumieją, że jabłko trafia do Rosji, jednak w imię zarobku przymykają oczy na to, że karmią agresora – pisze portal East Fruit.

Oficjalne dane statystyczne polskiego handlu zagranicznego za pierwsze półrocze 2023 roku pokazują, że do Kazachstanu wyeksportowano 43,2 tys. ton świeżych jabłek, a na Białoruś 26,5 tys. ton. Tym samym łączny wolumen dostaw do tych krajów sięgnął prawie 70 tys. ton, co stanowiło ponad 15% wszystkich jabłek.

Innymi liderami zakupów jabłek w Polsce były Rumunia z wolumenem importu 47,8 tys. ton, Egipt – 36,7 tys. ton oraz Indie, które zakupiły 25,3 tys. ton polskich jabłek. Można zatem stwierdzić, że dochody polskich producentów jabłek w dalszym ciągu są w dużej mierze uzależnione od dostaw na rynek rosyjski.

źródło: east-fruit.com


UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jesienne nawożenie wapniem

To było oczywiste! Ceny jabłek przemysłowych znowu w górę!