w ,

Jesienne nawożenie wapniem

Okres zbiorów to jeden z kluczowych momentów weryfikacji efektywności produkcji danej uprawy.

Najwyższa jakość owoców wymaga planowania i wdrożenia skutecznych strategii ochrony, biostymulacji i nawożenia doglebowego makro i mikro-elementami – czytamy na Facebook Symbioz .

Aktualnie w wielu sadach jabłoniowych obserwujemy problemy jakościowe związane z występowaniem choroby fizjologicznej – gorzkiej plamistości podskórnej (GPP).

Widoczne na owocach w okresie ich wzrostu i dojrzewania charakterystyczne plamy (zdjęcia załączone do postu) to objawy GPP, której przyczyną jest niedostateczna zawartość Ca w tkankach roślinnych.

Wiele czynników decyduje o intensywności pobierania Ca z gleby przez korzenie oraz o efektywność nawożenia dolistnego tym pierwiastkiem. Na glebach o niskim pH, małej zawartości próchnicy, nieuregulowanych stosunkach wodnych i zbyt wysokiej zawartości pierwiastków będących antagonistami dla Ca jego zawartość w owocach może być niewystarczająca. Skutkiem tego będą pojawiające się już w sierpniu objawy GPP oraz niska zdolność przechowalnicza takich jabłek.

Odmiana, rodzaj podkładki, zawartość nasion w owocach, warunki pogodowe w sezonie wegetacyjnym (zbyt mała ilość opadów, wysokie temperatury), ilość Ca przyswajalnego w glebie oraz rodzaj stosowanych nawozów wapniowych (dolistnych) – te oraz wiele innych czynników decydują o finalnej zawartości Ca w owocach.

Prowadząc od wielu lat liczne badania i obserwacje dotyczące występowania GPP zauważamy, że występowanie tej choroby jest w dużym stopniu zależne od parametrów gleby.

To od prawidłowego zarządzania glebą zaczynamy planowanie produkcji danej uprawy. W sadach gdzie prowadzimy ciągły monitoring glebowy w tym zarządzanie podażą przyswajalnego wapnia gorzka plamistość podskórna w ogóle nie występuje, a owoce przechowują się długo i zapewniają długi Shelf-Life.

Należy pamiętać o tym, że dolistne dostarczanie wapnia jest ważne, ale jest to tylko uzupełnienie całej strategii.

Facebook: Symbioz Facebook

Foto: Symbioz

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spodziewamy się wichury. Będą też ulewne deszcze i burze oraz kolosalne ochłodzenie.

Polskie jabłka w Rosji