w

Polscy sadownicy stali się zakładnikami podziałów geopolitycznych z Białorusią

Europejskie Stowarzyszenie Producentów podało, że zakaz importu do Republiki Białorusi obejmuje od 400 do 500 tys. ton świeżych produktów, głównie jabłek, gruszek, truskawek i pomidorów. Straty mogą wynieść 300 mln euro.

Zakaz importu owoców i warzyw na Białoruś z UE i szeregu innych krajów został wprowadzony 6 grudnia przez Radę Ministrów Republiki Białoruś i wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

„Po raz kolejny europejscy dostawcy owoców i warzyw stali się zakładnikami podziałów geopolitycznych”

– powiedział Philippe Binard, dyrektor generalny Freshfel Europe.

Binar zaznaczył, że producenci owoców i warzyw mają nadzieję, że wkrótce rosyjski rynek się otworzy, a ostatnio do krajów UE pojawiły się rosyjskie dostawy eksportowe wielu warzyw, przede wszystkim ogórków i pomidorów.

„Jeśli chodzi o Rosję, europejski sektor świeżych warzyw nadal poszukuje współpracy. Choć w ostatnich latach produkty Unii Europejskiej nie zostały dopuszczone na rynek rosyjski, byliśmy świadkami rosyjskiego eksportu ogórków i pomidorów do Unii Europejskiej. Podaż warzyw, które UE importuje z Rosji szybko rosła i osiągnęła obecnie prawie 40 tys. ton. Zasadniczo są to produkty wyhodowane z nasion zakupionych w krajach UE i wykluczonych przez Rosję i Białoruś z listy zakazanych w imporcie”

– dodał Philip Binard.

źródło: https://east-fruit.com/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prognoza synoptyczna na 20-26.12.2021 r.

Kryzys w sadownictwie – widmo upadku, a może szansa?