w

Niskiej jakości jabłko na Białorusi staje się „złotym jabłkiem”

foto: istockphoto.com

„Złote Jabłko” – tak śmiało, dosłownie i w przenośni, można nazwać jabłko odmiany Golden Delicious na rynku białoruskim w lutym 2022 roku. Obecnie, według portalu EastFruit hurtowe ceny jabłek na Białorusi są nawet wyższe niż w Rosji, która zazwyczaj była niekwestionowanym liderem cen. 

Ceny hurtowe jabłek Golden Delicious na Białorusi są obecnie prawie czterokrotnie wyższe niż na Ukrainie, dwukrotnie wyższe niż w Mołdawii i o 18% wyższe niż w Rosji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych popularnych odmian. Należy również zauważyć, że w ostatnim czasie na Białorusi obserwuje się trend wzrostu popytu na „zielone jabłka”, tj. na takich odmianach jak „Golden”czy „Granny Smith”.

Z głównych dostawców, u których Białoruś może kupić to jabłko, pozostały tylko Mołdawia, Ukraina i Turcja. Nic więc dziwnego, że po zakazie importu z Polski i innych krajów UE drastycznie wzrósł import jabłek z Ukrainy.

Import jabłek ukraińskich w grudniu 2021 r. na Białoruś z Ukrainy potroił się w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku i podwoił w porównaniu z listopadem.

Po zakazie importu jabłek oraz innych warzyw i owoców z krajów UE oraz szeregu innych krajów Europy i świata od stycznia 2022 roku, Białoruś stanęła w obliczu przyspieszenia inflacji, zwłaszcza żywności. Najszybciej podrożały produkty owocowo-warzywne, ponadto te tradycyjne, które można uprawiać w kraju. Ten rozwój wydarzeń sprawił że lokalni eksporterzy byli w stanie obsadzić wszystkie segmenty białoruskiego rynku jabłek: zarówno premium, jak i pozostałych, a zwłaszcza segment jabłek niedrogich i niezbyt wysokiej jakości.

W obecnej sytuacji nawet niskiej jakości jabłko na Białorusi staje się „złotym jabłkiem”, a białoruski konsument płaci.

  • źródło: polskiesadownictwo.pl / EastFruit
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Strajk rolników w Warszawie już w środę 23 lutego ! Rolnicy przyjadą ciągnikami do stolicy !

KRUS: Wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 kwietnia 2022 r.