w ,

Pasikonik w sadzie: wróg czy przyjaciel?

 

IPSAD Instytut Praktycznego Sadownictwa: Dzisiejsze łowy to największy nasz szarańczak, pasikonik zielony (Tettigonia viridissima). Możemy zaliczyć go do naszych sprzymierzeńców. Silnie rozwinięty aparat gębowy, długie czułki, dobrze wykształcone oczy i silne nogi czynią go sprawnym myśliwym.

Dorosłe pasikoniki polują na mniejsze owady jak muchy czy gąsienice, młode żywią się liśćmi. Dobrze wspina się i skacze. Potrafi też dość dobrze latać. Jego zielone ubarwienie pomaga mu być trudno dostrzegalnym wśród krzewów i drzew. Jest mistrzem strydulacji , zjawiska polegającego na tym, że zwierzę, niezależnie od tego czy to owad, gad, płaz, czy nawet ssak, wykorzystując elementy swojego ciała, jest w stanie wytwarzać dźwięki. U niektórych węży mogą to być np. grzechotki. U szarańczaków narządy strydulacyjne umiejscowione są na skrzydłach i poprzez pocieranie ich o siebie bądź o odwłok, dźwięk staje się słyszalny.

źródło: IPSAD

UDOSTĘPNIJ

Kolejne spadki cen truskawek na skupach…

Minister Rolnictwa: muszą zostać uwzględnione zarówno interesy rolników, jak i producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich.