w , ,

Ograniczenie liczebność niektórych mszyc, bez używania chemii w sadzie Pawła Kazany

Paweł Kazana prowadzi intensywny sad jabłoniowy w okolicach Grójca. W tamtym roku problem z mszycami rozwiązał za pomocą preparatu bakteryjnego FungiZum. Okazuje się, że można ograniczyć liczebność niektórych mszyc, bez używania chemii.

Posłuchajcie relacji Pawła Kazany na temat ograniczenia mszycy produktem bakteryjnym (od 3 minuty i 45 sekundy):

CZYM JEST FUNGIZUM?

Głównym składnikiem FungiZumu jest opatentowany szczep bakterii Paenibacillus polymyxaDCF B/00052, który z jednej strony działa antagonistycznie wobec organizmów chorobotwórczych, a z drugiej żyje w symbiozie z rośliną. Cechą charakterystyczną preparatu jest tworzenie ochronnego biofilmu wokół korzenia, który zabezpiecza roślinę przed działaniem czynników chorobotwórczych takich, jak grzyby i nicienie. Co więcej, pozytywnie działające bakterie będące najważniejszym składnikiem FungiZumu są konkurencją dla bakterii patogennych. Ponadto, preparat powoduje zwiększenie produkcji azotu (bakterie mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego) oraz lepsze przyswajanie fosforu i potasu związanego biologicznie w resztkach pożniwnych. FungiZum można również stosować w rolnictwie ekologicznym.

JAK DZIAŁA FUNGIZUM?

Tworzy biofilm wokół korzeni roślin. Dzięki temu preparat skutecznie ogranicza występowanie wielu chorób grzybowych. Dzieje się to za sprawą chitynazy – enzymu wytwarzanego przez szczep bakterii Paenibacillus polymyxa DCF B/00052. Rozkłada on chitynę, która jest głównym budulcem komórek grzybowych. Dzięki temu uniemożliwia rozwój patogenu. Pomaga również w walce z mszycami. Bakterie Paenibacillus polymyxa DCF B/00052 dostają się do środka mszyc droga pokarmową. Namnażają się i powodują fermentację cukru, który znajduje się w przewodzie pokarmowym szkodnika. W efekcie tego szkodnik ginie – np. mszyca. Rozpuszcza kompleksy fosforu biologicznie związanego w resztkach pożniwnych, powodując lepszą jego dostępność. Syntetyzuje wolny azot z powietrza do formy dostępnej dla roślin.

PRZEZNACZENIE

Zaleca się stosowanie FungiZumu we wszystkich uprawach roślinnych narażonych na działanie chorób grzybowych, szczególnie tych atakujących system korzeniowy roślin uprawnych. Zawarte w preparacie bakterie mają zdolność rozkładu komórek organizmów patogennych. Jest to szczególnie pożądana cecha w przypadku roślin wrażliwych na działanie chorób odglebowych.

FungiZum jest pomocny również w zakresie ograniczania porażenia zielonych częściach roślin, jak również owoców. Warto jednak mieć na uwadze stosowanie preparatu w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza, najlepiej w pochmurne dni. Preparat jest bardzo pomocny w  zakresie przeciwdziałania rozwojowi takich grzybów, jak mączniaki, parchy, czy szara pleśń.

źródło: https://www.pgagro.com/sklep/fungizum/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fundusz Promocji Owoców bez przedstawiciela sadownictwa?

TUZ TUW nie prowadziło sprzedaży ubezpieczeń z dopłatą…