w

Mam nadzieję, że embargo dla Białorusi będzie krótkotrwałe – Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

– Mam nadzieję, że embargo dla Białorusi będzie krótkotrwałe, ten kryzys migracyjny będzie już rozwiązywany. – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister rolnictwa odniósł się do handlu z Białorusią komponentami do nawozów. – Na ten moment odnosi się to do komponentów do nawozów potasowych – w tym aspekcie będzie to ograniczone, będziemy szukać innych rynków zbytu. Mam nadzieję, że embargo dla Białorusi będzie krótkotrwałe ze względu na to, że problem kryzysu migracyjnego chyba będzie już rozwiązywany – powiedział szef resortu.

Podczas rozmowy poruszono również temat inflacji.

Kowalczyk pytany, czy tzw. pakiet antyinflacyjny zatrzyma wzrost cen żywności, zaznaczył, że działania antyinflacyjne mają przede wszystkim charakter osłonowy.

– Antyinflacyjny tak naprawdę to jest ten pakiet dotyczący obniżenia akcyzy na paliwo, bo to faktycznie obniża już po stronie kosztów, a nie tylko rekompensuje część wydatków. Rekompensowanie wydatków nie powoduje spadku inflacji, tylko osłonę dla rodzin najuboższych. Chcemy pomagać rodzinom, tym, którzy dużo wydają na podstawowe produkty, choćby żywnościowe. – zapewnił gość radiowej Trójki.

– Ceny żywności nie będą rosły w znaczącym tempie, na pewnym poziomie się zatrzymają” – ocenił

Wiceminister zaznaczył, że trudno przewidzieć, jaka będzie cena gazu za pół roku. A to wysoka cena gazu, jak przypominał, spowodowała drastyczny wzrost cen nawozów, a co za tym idzie – cen żywności.

– Jeśli cena gazu będzie nadal rosła – czego też nie można wykluczyć, bo to nie zależy od gospodarki, tylko jednak od polityki, i to nie naszej, tylko wschodniej tak naprawdę – wtedy różne działania trzeba będzie podejmować – podkreślił. W tej chwili chyba nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak to się dalej potoczy, jaka będzie sytuacja na wschodzie, jakie z tego będą wynikały ceny gazu – dodał.

zródło: Polskie Radio

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

NOWOŚCI na rynku sekatorów elektrycznych ! Co nowego dla sadowników od Campagnoli ?

W większości krajów unijnych zmniejsza się konsumpcja jabłek! Jak to powstrzymać?