w

Dialog z protestującymi rolnikami w Medyce

– To jest bardzo ważne, żeby prowadzić dialog z rolnikami – podkreśliła minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która przyjechała dziś do Medyki na rozmowy na przejściu granicznym.

Rozmowy w Medyce

Dziś wieczorem, na rozmowy z protestującymi w Medyce rolnikami przyjechała delegacja Kierownictwa resortu rolnictwa. W rozmowach, obok szefowej resortu rolnictwa uczestniczył sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Minister Anna Gembicka przypomniała, że prowadzone w Szczecinie rozmowy nie były incydentalne.

– To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś, zdajemy sobie z tego sprawę, najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka.

Szefowa resortu rolnictwa zauważyła, że ten dialog należy kontynuować w formie działań zmierząjących do wypracowania rozwiązań systemowych, które wzmocnią polskie rolnictwo także w kontekście konkurencji z Ukrainą.

Postulaty rolników

Protestujący na przejściu granicznym rolnicy zgłosili trzy postulaty: dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie oraz kontunuowania kredytów płynnościowych.

– Będziemy o tych sprawach rozmawiać, postulat po postulacie – zapewniła minister Anna Gembicka przed rozpoczęciem spotkania.

Podsumowanie rozmów

– Wiem, że sytuacja na granicy jest trudna. Jest ona wywołana agresją Rosji na Ukrainę, ale też nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej – podkreśliła minister Anna Gembicka.

Zwróciła  przy tym uwagę na brak dostrzegania przez Wspólnotę Europejską problemów Polski i krajów przyfrontowych.

Szefowa resortu rolnictwa podkreśliła, że dyskusja dotyczyła zarówno rozwiązań unijnych jak i krajowych.

Odniosła się do zgłoszonych przez rolników postulatów podkreślając, że zaproponowane rozwiązania wymagają jeszcze doprecyzowania.

Propozycje rozwiązań

– Odnośnie do pierwszego z postulatów, proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała minister Anna Gembicka.

Drugi postulat dotyczył przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2 proc.

– Złożone wnioski praktycznie wyczerpały już pulę wynoszącą 10 mld złotych. W związku tym będziemy chcieli zwiększyć całą pulę akcji kredytowej o kolejne 2,5 mld złotych – powiedziała szefowa resortu rolnictwa.

– Widzimy, że jest to dobry mechanizm, który się sprawdza i jest nim zainteresowanych bardzo wielu rolników – dodała minister.

– Rozumiemy samorządy, ale jeszcze lepiej rozumiemy rolników. Będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który z jednej strony będzie chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła minister Anna Gembicka, odnosząc się do trzeciego ze zgłoszonych postulatów.

Szefowa resortu rolnictwa poinformowała ponadto, że dziś wystąpiła do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa o spotkanie z udziałem protestujących rolników i transportowców.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

KRUS: Ważne informacje dla osób pobierających świadczenia dla opiekunów

Hit z jabłek – alternatywa dla niezdrowych słodyczy!