Obecnie sadownicy coraz chętniej wykonują cięcia mechaniczne w swoich sadach. Spotkaliśmy się w Rykałach z Panem Nowakowskim podczas pokazu maszyny Coup’eco wyposażonej w piły do cięcia mechaczniego, aby przyjrzeć się jej pracy w sadzie przemysłowym.
Sad przemysłowy prowadzę na powierzchni 20 hektarów. Odmiany w sadzie to „Re”. W tym sadzie przy tej rozstawie, maksymalnie jestem w stanie wyprodukować z jednego hektara około 50 – 60 ton jabłek rocznie. Zabiegów wykonujemy znacznie mniej, niż w konwencjonalnych. Wiadomo, że jest to znacznie prostsza produkcja, bo posiadam umowę kilkuletnią na zbyt i nie przechowuję jabłek – informuje w video-relacji Pan Nowakowski
Czy cięcie mechaniczne opłaca się w sadzie przemysłowym?
Co roku sad jest cięty ręcznie w sezonie zimowym, ale niestety z roku na rok koszty pracowników są coraz wyższe. W sezonie styczniowym 2020 roku, zatrudniając pracowników do cięcia sadów, poniosłem koszty 35 tysięcy złotych. Prezentowana maszyna spowoduje ograniczenie kosztów cięcia przy takim areale. Przy powierzchni takiej, którą posiadam uważam, że maszyna się sprawdzi – informuje w video-relacji Pan Nowakowski.
Eksperci od cięcia mechanicznego twierdzą, że cięcie mechaniczne jest bardzo korzystne dla drzew ponieważ hamuje wzrost a jednocześnie sprzyja zapąkowaniu. Cięcie tego typu maszynami wykonujemy do kwitnienia.
Zobacz całą video-relacjie dotyczącą cięcia mechanicznego piłami Coup’eco w sadzie przemysłowym:
Maszyna do cięcia mechanicznego dostępna jest w firmie Agrobard w Zalesiu koło Grójca. Przedstawiciele Agrobardu zapraszają do kontaktu w celu organizowania indywidualnych pokazów w Państwa sadach.
Zapraszamy również do obejrzenia filmu nagranego z pokazu cięcia mechanicznego maszyny Coup’eco wyposażonej w noże tnące:
Cięcie mechaniczne nożami w sadzie jabłoniowym po zbiorach – Coup’eco / Promodis / Agrobard