w , , ,

Co musisz wiedzieć przed założeniem plantacji borówki!? Gleba i woda – Tomasz Krupa oraz Ryszard Nowakowski Szkółka ARNO

Spotkaliśmy się w Lewiczynie Szkółka Arno z Ryszardem Nowakowski oraz z  dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW gdzie podjęte zostały  zagadnienia pomocne dla plantatorów borówki, związane z założeniem  plantacji. Na co zwrócić uwagę oraz co to znaczy dobre przygotowanie do plantacji borówki wysokiej?

Pierwszy krok – gleba i jej przygotowanie dla borówki wysokiej

Czy naprawdę borówka wysoka może rosnąć wszędzie? Absolutnie nie! – wyjaśnia dr inż.Tomasz Krupa. Gleba często jest zbyt zwięzła lub nie ma dostępu do dużej ilości wody i niestety system korzeniowy nie jest w stanie się tam dobrze rozrosnąć. Gleba poleśna jest idealna do założenia plantacji borówki wysokiej. Jak stworzyć warunki do założenia plantacji wyjaśnia doktor Tomasz Krupa w video-wywiadzie zamieszczonym niżej.

Drugi krok – woda i jej znaczenie w plantacji borówki wysokiej

Warunki klimatyczne w Polsce są ciężkie, czy możliwe jest prowadzenie plantacji borówki bez wody? Absolutnie nie, bez wody plantacja borówki nie jest wstanie wytrzymać – wyjaśnia dr inż. Tomasz Krupa.  Mowiąc o wodzie to nie jest kwestia posiadania wody lecz kwestia odpowiedniej wody. Woda w Polsce ma niestety ogromnie dużo żelaza a mało tego, PH wody jest nieodpowiednie. Borówka wysoka wymaga niskiego PH gleby i jeśli będziemy nawadniać ją wodą z wysokim PH to niestety spowodujemy podniesienie Ph gleby co wpłynie negatywnie na plantację. Jaka woda jest odpowiednia dla borówki wyjaśnia w video-wywiadzie  dr inż. Tomasz Krupa.

Co tak naprawdę początkujący plantatorzy powinni  wiedzieć przed założeniem plantacji borówki wysokiej?

Miejsce pod borówkę nie powinno być „takie jakie mamy”! – mówi w video-wywiadzie dr inż. Tomasz Krupa. Powinniśmy zobaczyć przede wszystkim co to jest za gleba! Kolejny etap to sprawdzenie PH gleby. Jeśli stanowisko nie jest odpowiednie powinniśmy takie stanowisko przygotować. W jaki sposób przygotować stanowisko dla przyszłych sadzonek plantacji borówki wysokiej dowiecie się w wideo-wywiadzie z Tomaszem Krupą.

W ostatnim okresie sadownicy szukają nowych alternatywnych źródeł dochodu ponieważ jabłonie nie dla wszystkich są atrakcyjne ze względu na poziom cenowy. Borówka jest jedna z alternatyw do której obecnie uciekają się sadownicy. Już wkrótce kolejny odcinek dla początkujących plantatorów oraz informacje o dostępnych szadzonkach borówki wysokiej w szkółce ARNO…

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Opłaty za wodę dla sadowników…

Decydujesz się posadzić las? Możesz uzyskać wsparcie z ARiMR!