w

Jesienią tego roku cena zakupu jabłek na Ukrainie spadła do rekordowo niskiego poziomu

foto: pixabay.com

Jesienią tego roku cena zakupu jabłek na Ukrainie spadła do rekordowo niskiego poziomu. Jabłka kupowano z ogrodu w cenie nie wyższej niż 3 UAH za kilogram (0,46 zł/kg). Kryzys na rynku spowodował, że część rolników planuje wykorzenienie sadów.

Jest jednak inne rozwiązanie tego problemu – przechowywanie jabłek do końca sezonu i wzrostu cen owoców. W tym celu rolnicy powinni wyposażyć się odpowiednie magazyny. Wybór metody przechowywania zależy od okresu, w którym gospodarstwo planuje sadzić jabłka, powiedział Sergey Vystavnoy, szef działu projektowego w Alternative Technologies PF, według SEEDS.

„Istnieją dwa główne sposoby przechowywania jabłek: system kontrolowanej atmosfery (CGS) i przechowywanie bez CGS. W drugim przypadku jabłka są przechowywane krócej (od 3 do 5 miesięcy). W magazynach z RGS – znacznie dłużej (9 – 10 miesięcy). Komory są uszczelnione, utrzymuje się w nich odpowiednie stężenie gazów (tlen, azot i CO2). Połączenie tych warunków umożliwia spowolnienie oddychania owocu. To właśnie przyczynia się do długotrwałego przechowywania owoców. Chociaż zainstalowanie kamery z CGS jest droższe, okres zwrotu z inwestycji jest raczej krótki, to znaczy technologia szybko się zwraca, a owoce można tam przechowywać dłużej ”- mówi specjalista.

zródło: east-fruit.com

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sadownicy z gminy Opole Lubelskie przekazali ponad 1,5 tony jabłek dla żołnierzy i służb mundurowych

Rosjanie zebrali ok. 1,25 mln ton, czyli 1,3 razy więcej niż w roku ubiegłym