Dobór podkładek, podobnie jak odmian, przeznaczonych do zakładania nowoczesnych sadów powinien być dostosowany do warunków glebowo-klimatycznych. Czy zawsze sadownicy tym się kierują?
Spotkaliśmy się w gospodarstwie szkółkarskim ARNO, gdzie w miejscowości Jastrzębia Stara pierwszy raz zostały posadzone podkładki. Relacja video:
W swojej nowej ofercie nasadzeniowej szkółka ARNO posiada podkładki:
M 9 – Średnio podatna na mączniaka i parcha, dość wrażliwa na zarazę ogniową, mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, wrażliwa na bawełnicę korówkę. Jest to podkładka szeroko stosowana na świecie zwłaszcza w zachodniej Europie. Korzystnie wpływa na owocowanie i wybarwienie owoców. Jest wrażliwa na suszę. Na świecie wyselekcjonowano kilkanaście klonów różniących się między sobą kilkoma cechami.
M 26 – Mało podatna na parcha i mączniaka, średnio podatna na pierścieniową zgniliznę podstawy pnia, mało podatna na guzowatość korzeni, podatna na bawełnicę korówkę, dość wrażliwa na zarazę ogniową. Jest odporna na mróz. W mateczniku rozmnaża się dość dobrze. Późno zaczyna i kończy okres wegetacji, owoce na niej dojrzewają o kilka dni później niż na innych podkładkach. Nie powinno się jej stosować do odmian późno kończących okres wegetacji np. Elstar i klony.
B 9 – Podkładkę B9 wprowadziliśmy w szkółce kilka lat temu. Podkładka B9 została specjalnie ściągnięta przez nas ze Stanów Zjednoczonych oraz posiadamy własny matecznik do tej podkładki. Kiedyś w matecznikach nie ukorzeniała się zbyt dobrze, ponieważ brakowało wiedzy i technologii, na ten moment wiele się zmieniło. B9 to dobra alternatywa do podkładki M9, ponieważ sadzimy coraz bardziej gęsto sady. Serdecznie polecamy tą podkładkę również w grubo-owocowych odmianach, ponieważ nie produkuje ona przerostów.
Główne cechy charakterystyczne dla podkładki B9 to:
- – owoce są bardziej intensywnie wybarwione;
- – siła wzrostu drzew na niej szczepionych zbliżona jest do M9;
- – jest bardzo odporna na choroby kory i drewna, w tym zgniliznę pierścieniową podstawy pnia;
- – jest bezkonkurencyjna, jeżeli chodzi o wytrzymałość na mrozy;
- – w odmianach grubo-owocowych zapobiega produkcji przerostów.