w , ,

Jakie podkładki jabłoni będą do dyspozycji dla sadowników ? Ryszard Nowakowski ARNO

Dobór podkładek, podobnie jak odmian, przeznaczonych do zakładania nowoczesnych sadów powinien być dostosowany do warunków glebowo-klimatycznych. Czy zawsze sadownicy tym się kierują?

Spotkaliśmy się w gospodarstwie szkółkarskim ARNO, gdzie w miejscowości Jastrzębia Stara  pierwszy raz zostały posadzone podkładki. Relacja video:

W swojej nowej ofercie nasadzeniowej szkółka ARNO posiada podkładki:

M 9 – Średnio podatna na mączniaka i parcha, dość wrażliwa na zarazę ogniową, mało podatna na zgniliznę pierścieniową podstawy pnia, wrażliwa na bawełnicę korówkę. Jest to podkładka szeroko stosowana na świecie zwłaszcza w zachodniej Europie. Korzystnie wpływa na owocowanie i wybarwienie owoców. Jest wrażliwa na suszę. Na świecie wyselekcjonowano kilkanaście klonów różniących się między sobą kilkoma cechami.

M 26 – Mało podatna na parcha i mączniaka, średnio podatna na pierścieniową zgniliznę podstawy pnia, mało podatna na guzowatość korzeni, podatna na bawełnicę korówkę, dość wrażliwa na zarazę ogniową.  Jest odporna na mróz. W mateczniku rozmnaża się dość dobrze. Późno zaczyna i kończy okres wegetacji, owoce na niej dojrzewają o kilka dni później niż na innych podkładkach. Nie powinno się jej stosować do odmian późno kończących okres wegetacji np. Elstar i klony.

B 9 – Podkładkę B9 wprowadziliśmy w szkółce kilka lat temu. Podkładka B9 została specjalnie ściągnięta przez nas ze Stanów Zjednoczonych oraz posiadamy własny matecznik do tej podkładki. Kiedyś w matecznikach nie ukorzeniała się zbyt dobrze, ponieważ brakowało wiedzy i technologii, na ten moment wiele się zmieniło. B9 to dobra alternatywa do podkładki M9, ponieważ sadzimy coraz bardziej gęsto sady. Serdecznie polecamy tą podkładkę również w grubo-owocowych odmianach, ponieważ nie produkuje ona przerostów.

Główne cechy charakterystyczne dla podkładki B9 to:

  • – owoce są bardziej intensywnie wybarwione;
  • – siła wzrostu drzew na niej szczepionych zbliżona jest do M9;
  • – jest bardzo odporna na choroby kory i drewna, w tym zgniliznę pierścieniową podstawy pnia;
  • – jest bezkonkurencyjna, jeżeli chodzi o wytrzymałość na mrozy;
  • – w odmianach grubo-owocowych zapobiega produkcji przerostów.

➡️Więcej na temat dostępność materiału w szkółce ARNO:

📞 607 693 777

☎️ 48 66 11 779

mail:  [email protected] 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LIR: wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty do nawozów

UWAGA! Białoruś zezwala na import z „nieprzyjaznych” krajów jabłek, gruszek i niektórych warzyw