w , ,

Jabłka po gradzie – jakie zabiegi?

zdjęcie Dawida

Opady gradu w sadzie  to stały element zmartwień wielu sadowników.  Podczas gradobicia w sadzie powstają rany (uszkodzenia) na owocach, pędach oraz liściach. Owoce mogą mieć ranę czyli przeciętą skórkę lub wgniecenia. Podczas gdy grad będzie tak intensywny, że doprowadzi do przecięcia skórki należy niezwłocznie interweniować. Czemu? Przecięta skórka owoców to otwarte drzwi dla infekcji. Najczęściej po gradobiciu atakują grzyby powodujące brunatną zgniliznę oraz bakterię powodujące zarazę ogniową.

Jakie zabiegi można wykonać po gradobiciu?

Po opadzie gradu dobrym oraz sprawdzonym zabiegiem może okazać się fungicyd kontaktowy zawierający kaptan. Niektórzy sadownicy do tego zabiegu często dokładają Regalis  aby zapobiec dodatkowemu opadowi owoców. Jako wskazówkę powiem, że do tego typu zabiegów nie zaleca się dodawanie nawozów oraz adiuwantów.

Sadownicy również informują o stosowaniu produktów miedziowych lub HuwaSan TR.

Po pierwszym zabiegu produktem fungicydowym lub miedziowym  należy wykonać po kilku dniach ( maksymalnie 3 dni) kolejny zabieg kaptanem  w wysokiej dawce lub Topsinem.

Sadownicy informują, że produkt Topsin stosują w większych uszkodzeniach natomiast przy małych szkodach w zupełności produkt fungicydowy kaptan wystarczy.

Należy pamiętać że tiofanat metylu substancja czynna produktu Topsin rozkłada się w tkankach do karbendazmu – pozostałości.

Czytaj również:

Niszczycielska siła GRADU w Europie!

 

*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kiedy należy stosować fertygację w sadzie?

Afera ze śliwką: skandaliczne ceny na Broniszach i w Sandomierzu!