w , ,

Kiedy należy stosować fertygację w sadzie?

Fertygacja to znana od lat i ceniona metoda nawożenia. Polega na wymieszaniu nawozów z wodą i podawaniu ich podczas podlewania roślin. Fertygację sadownicy stosują poprzez różne oprzyrządowania, zaczynając od prostych „flaków” i mechanizmów ręcznych do zmechanizowanych i komputerowych maszyn.

Bardzo ważne jest to, że nie ma znaczenia jakiego sprzętu do fertygacji używamy ponieważ efekt bedzię bardzo podobny. Mechanizmy komputerowe z reguły ułatwiają pracę ludzką.

Sadownicy powinni liczyć się z faktem, że efekty fertygacji nie będą zauważane odrazu lecz po okresie około trzech lat w prowadzeniu sadu.  Zaletą fertygacji jest to, iż w czasie kwitnienia możemy podawać wodę z dodatkami nawozów co wpływa korzystnie na lepsze zawiązanie, kwitnienie, rozmiar zawiązków i kwiatów.

Jeśli masz klasę gleby czwartej i słabsze oraz są to gleby piaszczyste szybciej zauważysz pozytywne efekty fertygacji.  Kolejną zaletą fertygacji jest fakt, że podczas suszy poprzez zamontowany mechnizm do fertygacji możemy podawać wodę dla roślin.

W latach gdzie plonowanie jest duże a owoce są drobne podanie fertygacji 6 tygodni przed zbiorem wpłynie korzystnie na rozmiar owoców oraz na zapąkowanie na przyszły rok.

Kiedy najlepiej stosować fertygację?

Sadownicy informują, że okres od początku kwitnienia oraz po kwitnieniu kilka tygodni to pierwszy etap kiedy należy stosować fertygację. W okresie kwitnienia następują podziały komórkowe  a drzewa potrzebują w tym czasie dużej ilości wody z nawozami.

Po okresie kilku tygodni od kwitnienia sadownicy z reguły rezygnują z fertygacji ponieważ prowadzi ona do wzrostu pędów jednorocznych co w następstwie  wpływa na większe zacieniowanie drzew, słabsze wybarwienie owoców, słabsze przechowalnictwo.

Kolejny okres kiedy wracamy do tematu fertygacji to początek lipca – to czas kiedy z reguły jest sucho oraz opady są nieznaczne. Fertygację (nawozami) zaleca się w latach gdzie plonowanie mamy duże a owoce są drobne. To działanie ma na celu powiększenie owoców oraz poprawę zapąkowania na przyszły rok. Niestety jak się okazuję w roku 2019 sadownicy mogą ograniczyć bardzo fertygację (z nawozami)  z powodu małych plonów a dodatkowo wyrośniętych jabłek. W okresie suszy możemy wykorzystywać mechanizm fertygacji do podawania samej wody co w tym roku jest częstym zjawiskiem z powodu panującej suszy od początku maja.

Przykładowy sprzęt do fertygacji w wielu uprawach:

Czytaj również:

UWAGA: Susza na obszarze Polski! / IUNG-PIB

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rosja: 20 ton jabłek pod kołami koparki

Jabłka po gradzie – jakie zabiegi?