w

Innowacyjne maszyny do mechanicznego zbioru jabłek i orzechów laskowych

Od wielu lat polscy sadownicy nie są zachwyceni ceną skupu za różnego rodzaju owoce, zwłaszcza jabłek przemysłowych i deserowych.  Do tego dochodzą coraz wyższe koszty zatrudnienia osób do tradycyjnego, ręcznego zbioru. Już samo ich znalezienie staje się dziś nie lada wyzwaniem. W związku z tym producenci jabłek coraz częściej sięgają po nowoczesne maszyny i kombajny, które nie tylko usprawniają zbiór ale też optymalizują jego koszty. Rozwiązań jest sporo -popatrzmy na te najbardziej aktualne – informuje Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Sadownik Robert Sobieraj ze wsi Drygulec w świętokrzyskiem, zainwestował w mechaniczny kombajn do zbioru jabłek przemysłowych w  połowie 2021 roku. Zdecydował się na maszynę  od polskiego producenta. Jego 11- hektarowy sad jest stosunkowo młody ale dzięki 4,5 metrowym rozstawie rzędów i odpowiednim  prowadzeniu drzew, sadownik mógł pozwolić sobie na taki zakup. 

Jabłka w poprzednich latach zbierane były metodą tradycyjną. Zawsze musiałem sobie zapewnić około ośmiu, dziesięciu osób, żeby te jabłka zbierać. prawdzie to jest młody sad, dlatego że to jest dopiero 5 rok. Więc pełnia owocowania dopiero wchodzi w tą fazę, ale od początku myślałem o tym, żeby sobie zapewnić zbiór mechaniczny. Wybór akurat tego kombajnu też był podyktowany tym, że szukałem maszyny prostej, mechanicznej, z jak najmniejszą ilością części, które mogą się gdzieś popsuć, a jeśli nawet się popsują, przecież wiem, że to jest mechaniczny sprzęt. Więc będą proste i w miarę tanie w wymianie. Oczywiście są kombajny, które są samojezdne. Oferują w swoich możliwościach jednoczesne otrząsanie, wymiatanie tych jabłek, zbieranie, ale to są już naprawdę duże kwoty i przy mojej wielkości gospodarstwa byłoby to po prostu nieopłacalne. W związku z tym osobno zakupiłem otrząsałkę i jest możliwość też zakupu szczotek, które wymiatają na zewnątrz jabłka z międzyrzędzi i powodują, że one już są ładnie uformowane do zbioru. I to jest myślę już kompletna maszyna do zbioru. – Robert Sobiera, sadownik 

Nowoczesne kombajny do zbioru jabłek deserowych są dziś bardzo zaawansowane technologicznie i niemal w pełni zautomatyzowane.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu pt. „Innowacyjne maszyny do mechanicznego zbioru owoców ziarnkowych lub pestkowych”, z cyklu trzech filmów w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Innowacje techniczne w pielęgnacji sadów i mechanicznym zbiorze owoców”:

źródło: Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nie 500 a 1000 zł dopłaty do tony zakupionego nawozu na hektar?

Ukraina chce handlu z Egiptem jabłkami