w

Import jabłek przez Egipt praktycznie się nie odbywa

foto: istockphoto

Z informacji od lokalnych eksporterów wynika, iż import jabłek praktycznie się nie odbywa, ponieważ świeże owoce i warzywa (w tym jabłka) znalazły się na liście produktów, które nie mogą być importowane do Egiptu.

Zwróciliśmy się z prośbą do Ambasadora RP w Arabskiej Republice Egiptu o potwierdzenie tej informacji.

Ambasada odpowiada:

Według doniesień prasowych egipskie banki nadal mają trudności z dostępem do walut zagranicznych. Z tego względu import produktów, poza żywnością (bez uwzględnienia świeżych owoców) i paliwami, został znacząco spowolniony. Pragnę podkreślić, że trudności, z którymi borykają się w tym roku eksporterzy polskich jabłekdotykają wielu polskich i unijnych dostawców. Niestety problemy, które przyczyniły do wprowadzenia restrykcji importowych są na tyle skomplikowane, że władze kraju nie są w stanie rozwiązać ich szybko.

Jednocześnie zapewniam, iż Ambasada RP w Kairze stale monitoruje sytuację i interweniuje u władz egipskich, zarówno w odniesieniu do ogólnych rozwiązań prawnych, które powodują trudności dla eksporterów, jak i w przypadkach indywidulanych. Nasza placówka deklaruje udzielić wsparcia członkom Związku Sadowników RP, których ładunki zostały wstrzymane w egipskich portach ze względu na niezrealizowane płatności finansowe.”

Na początku grudnia Prezes Związku Sadowników RP -Mirosław Maliszewski będzie w Egipcie interweniował ws. zakazu wymiany walut. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować Państwa na bieżąco.

  • źródło: polskiesadownictwo.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Freshfel określiło kluczowe zalecenia dotyczące promowania unijnego programu „Owoce i warzywa w szkole”

Będą zatory podczas wiosennej sprzedaży nawozów ?