w , ,

Higiena w sadzie – dezynfekcja narzędzi tnących!

Dezynfekcja podczas cięcia drzew i krzewów. Okres zimy to czas na cięcie formujące i korekcyjne drzew i krzewów.  Dokonuje się go w tym okresie, aby zminimalizować ryzyko infekcji niebezpiecznymi dla zdrowia roślin patogenami.

Warto, więc wiedzieć, że aby przebiegło ono zgodnie z planem minimalizacji infekcji należy dezynfekować narzędzia tnące.

Do tego celu firma Desio Holding Sp. z o.o.  zaleca produkt HUWA SAN TR50 zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Jego unikalna formuła opiera się na działaniu srebra i nośniku, który po zetknięciu się zainfekowaną drobnoustrojami powierzchnią uwalnia cząsteczki aktywnego tlenu niszcząc w ten sposób układ oddechowy i doprowadzając do natychmiastowej śmierci patogena.

Dzięki takiemu działaniu nie dochodzi do powstawania mechanizmów odporności, dlatego preparat można regularnie, bezpiecznie stosować bez ryzyka mutacji czynników chorobotwórczych w formy odporne na działanie substancji aktywnej HUWA SANU, bez konieczności stosowania się do zasady zachowania przemienności stosowanych preparatów.

Dezynfekcja jest obowiązkową procedurą, którą muszą spełnić nowoczesne gospodarstwa chcące dalej się rozwijać jak i te, które są zarejestrowane w kategorii „integrowanej produkcji”, oraz wszystkie, które produkują owoce na rynek owoców i warzyw deserowych.

Preparat ten ma laboratoryjnie potwierdzoną skuteczność na patogeny wywołujące alternariozę, szarą pleśń, zamieranie pędów, fuzariozę, fytoftorozę oraz wszystkie wirusy.

 

Jak wiadomo do większości infekcji w sadzie dochodzi za pomocą wektorów, potocznie zwanych nosicielami. Przenoszą one komórki bakterii czy grzyba na zdrowe tkanki i rośliny. Wektorem chorób we wszystkich uprawach są najczęściej: wiatr, woda, owady, maszyny i narzędzia.

Patogenom jest najłatwiej infekować rośliny i wnikać do ich tkanek poprzez zranienia i miejsca otwarte po cięciu.  Jak w takim razie zapobiegać infekcjom w uprawach? Można to zrobić stosując się do zasad dobrej praktyki rolniczej/ogrodniczej i dezynfekować narzędzia. Co zostało opisane w cz. 1.  Możemy również ograniczyć ryzyko infekcji, które powstają poprzez rany i otarcia powstałe po obcinaniu gałęzi.

Rośliny po cięciu są szczególnie narażone na choroby ze względu na ilości i wielkość uszkodzeń powstałych podczas zabiegu oraz wystawienia ich na czynniki zewnętrzne. Można temu zaradzić wykonując zabieg odkażania drzew i krzewów przeciągu 48h od cięcia. Do tego celu Desio Holding Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie produkt Bisteran. Preparat dzięki unikalnej formule niezwykłej stabilności może być stosowany w szerokim zakresie temperatur. Jego działanie polega na skutecznej biobójczości i stymulacji rośliny do produkcji kallusa. Kallus – to tkanka, której właściwości możemy porównać do płytek krwi u człowieka. Bardzo szybko zabliźnia rany, tworząc na ich powierzchni początkowo niewidoczną błonkę, która bardzo szybko uniemożliwia wniknięcie czynników chorobotwórczych do tkanek i wiązek przewodzących, a co za tym idzie przeniknięcie w głąb rośliny.  Dzięki takiemu zabiegowi ograniczamy ryzyko wystąpienia wielu problemów, które ujawniają się zazwyczaj późną wiosną lub latem i rzadko są przez właścicieli upraw wiązane z zimowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w sadach i jagodnikach.

Należy pamiętać, że stosując Bisteran bezpośrednio po uszkodzeniu rośliny w okresie zimy można zapobiec wielu problemom w sadach i uprawach wieloletnich oraz zaoszczędzić czas wiosną.

Bisteran został dopuszczony do stosowania decyzją MRiRW. Jest to środek proekologiczny, który spełnia wszystkie cechy środka ekologicznego i po zaakceptowaniu przez upoważnioną jednostkę certyfikującą może być stosowny w uprawach ekologicznych.

Szczegółowe zalecenia oraz informacje dotyczące stosowania preparatu, dawki i terminy zabiegów ustalane są indywidualne przez naszych specjalistów przy zakupie preparatu. Nieszablonowe podejście do problemu i indywidualne podejście do klienta oraz wysoką skuteczność preparatu gwarantuje satysfakcję użytkownika.

źródło: huwasan.pl

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Witam, mam zadanie domowe na teście florystycznym i potrzebuje pomocy. Niby blachę ale w dzisiejszych czasach wszystko jest jakby podchwytluwe:
    Proszę o pomoc, narzędzia florystyczne okażą się ;
    – gorąca woda
    – spirytusem cenzurowanym
    – zimna woda
    – woda utleniania

  2. Ja do czyszczenia narzędzi używam mydła potasowego. Mam narzędzia z cellfastu i już długo świetnie się spisują. Polecam ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spotkanie Truskawkowe – Co ciekawego się dowiedzieliśmy?

Aktualna sytuacja na plantacji truskawki – Jacek Ceglarski