w

GUS: Dochody rolników wzrosły w 2019 roku

Wzrost cen krajowych w 2019 r. wpłynął korzystnie na sytuację ekonomiczną producentów rolnych, zwłaszcza specjalizujących się w produkcji roślinnej. Dochód przedsiębiorcy rolnego w ub. r. był wyższy niż w 2018 r. o 8,4 proc. i wyniósł 44 217 złotych – GUS.

Wyniki finansowe gospodarstw rolnych zależą przede wszystkim od efektywności i kierunku produkcji, płatności bezpośrednich oraz dodatkowego wsparcia na wybranych rynkach. Na koniunkturę w rolnictwie wpływały czynniki produkcyjne, ekonomiczne, sytuacja na zagranicznych rynkach rolnych, zmiany popytu na wybrane artykuły rolno-spożywcze związane ze zmianami nawyków żywieniowych.

Koniunktura w polskim rolnictwie w ubiegłym roku kształtowała się przede wszystkim pod wpływem zmian cen na europejskich i światowych rynkach rolnych.

W 2019 r. wzrost cen wpłynął korzystnie na sytuację producentów zbóż, ziemniaków, drobiu i świń. W niewielkim stopniu poprawiła się sytuacja producentów mleka. W przypadku warzyw i owoców wyższe ich ceny zdecydowały o znacznie wyższej wartości produkcji, pomimo niższych zbiorów.

Wzrost cen krajowych wpłynął korzystnie na sytuację ekonomiczną producentów rolnych, jej wartość zwiększyła się w cenach bieżących o 7 proc., a rolników specjalizujących się w produkcji roślinnej – o 11,8 proc. w porównaniu do 2018 r.. Tempo wzrostu wartości globalnej produkcji zwierzęcej było znacznie mniejsze (o 2,9 proc.).

W 2019 r. dochód przedsiębiorcy rolnego wyliczony na podstawie rachunków ekonomicznych rolnictwa (RER) był wyższy niż w roku poprzednim o 8,4 proc. i wyniósł 44 217 złotych.

W 2019 r. uwarunkowania rynkowe produkcji rolniczej, wyraźnie poprawiły się w porównaniu z rokiem poprzednim. Ceny produktów rolnych wzrosły więcej niż ceny środków do produkcji rolnej, a więc wskaźnik relacji cen („nożyce cen” ) był znacznie korzystniejszy dla producentów rolnych niż rok wcześniej i wynosił 111,6 wobec 94,4 w 2018 roku.

Według danych szacunkowych z systemu rachunkowości FADN, dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego zwiększył się w porównaniu z rokiem poprzednim o 5,6 proc. i wynosił 43 745 złotych.

W 2019 r. funkcjonowało nadal 1,4 mln gospodarstw rolnych. Pomimo specjalizacji i koncentracji produkcji utrzymuje się duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych. Ponad połowę stanowią gospodarstwa najmniejsze, tj. o powierzchni użytków rolnych do 5 ha. Przy tym znaczna ich część charakteryzuje się niskim potencjałem ekonomicznym i efektywnością produkcji.

źródło: PAP / GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konferencja „Jabłko w Największym Sadzie Europy”

Kobiety rozwijają się w rolnictwie!