w ,

Czy można posadzić jabłoń w miejscu starego drzewa jabłoni? Wyjaśnia Julianna Wilson z Uniwersytetu Stanowego Michigan

Michigan State University tree fruit physiologist Todd Einhorn, left, and other MSU personnel plant Honeycrisp trees in the Michigan Apple Replant Project block at Clarksville Research Center in spring 2019. The trees are Honeycrisp on Bud.9 and G.214 rootstock. (Courtesy Julianna Wilson/Michigan State University)

Julianna Wilson, specjalista od drzew owocowych z Uniwersytetu Stanowego Michigan, testuje skuteczność różnych metod sadzenia w Michigan. Producenci jabłek w Michigan nigdy nie przejmowali się zbytnio zaburzeniami sadzenia nowych drzewek w miejsca starych drzew. Ale naukowcy chcą sprawdzić, czy być może powinni…

Sadzenie młodych drzewa tam, gdzie kiedyś rosły stare drzewa, hamuje wzrost nowych drzew i może prowadzić to do wczesnego pogorszenia stanu ich żywotności – powiedziała Julianna Wilson.  Nowo posadzone drzewa nie rozwijają się w glebie: trudniej wytrzymują stres, a ich korony nie rozwijają się w pełni, co wpływa na plony owoców.

Sadownicy walczą z „chorobą ponownego sadzeniem” fumigacją gleby przed ponownym sadzeniem.

Drzewka posadzone w miejscu poprzednich mają wiele zaburzeń. 

Przyczyny zaburzeń przesadzania nowych drzew w miejsce starych są złożone. Według Wilsona, Einhorna i nematologa z MSU Marisol Quintanilla przyczynia się do tego wiele czynników, w tym nicienie pasożytnicze na roślinach i patogeny przenoszone w glebie. Czynnikami są również żyzność gleby i nierównowaga chemiczna.

Duże systemy korzeniowe pozostałe ze starych drzew mogą utrzymywać ogromne ilości grzybów, szkodników i patogenów – w tym nicieni, o których wiadomo, że odgrywają ważną rolę w chorobach. Dla sadowników nicienie są większym problemem na glebach piaszczystych.

Podczas sadzenia nowego sadu w miejscu, w którym był stary, sadownikom zwykle zaleca się sadzenie nowych rzędów drzew w międzyrzędziach, gdzie nie ma pozostałości starych korzeni. Badania wykazały, że sadzenie nowych drzew w rzędzie starych, prowadzić do wczesnego zamierania drzewa lub niepowodzenia w rozwoju – powiedział Wilson.

źródło: www.goodfruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Zobacz jakie obiekty dla jabłek budują się na Ukrainie! FOTO

Wapnowanie gleby na jesieni w sadzie.