w , ,

Wapnowanie gleby na jesieni w sadzie.

Warunki klimatyczne w Polsce są specyficzne (przymrozki wiosenne, susza, deszcz). Pogoda niestety ma duży wpływ na występowanie chorób fizjologicznych takich jak GPP, zbrązowienie przygniezdne, gorszą jakość owoców. Większość tych problemów związana jest również ze słabym odżywieniem sadu w wapń, gdy wapń jest zbyt słabo pobierany z gleby lub proporcja wapnia do potasu/magnezu jest niepoprawna.

Jeżeli pH gleby w naszym. sadzie wynosi około 5,0 wapń jest niestety słabiej pobierany z gleby. W przypadku odmian wrażliwych na GPP jak Jonagold, Szampion, Ligo najlepsze pH to około 6,5.

Optymalny odczyn pH gleb do jakiego należy dążyć  w gospodarstwie sadowniczym powinien być na poziomie od 6,0 pH, do 6,5 pH.

Bardzo ważne jest zapewnienie drzewkom przed sadzeniem optymalnego pH gleby. By móc odpowiednio nawozić sad wapnem, należy w tym celu wykonać analizę gleby, która pokaże zawartości wapnia, potasu, fosforu i magnezu. Bardzo dobrze jest wykonać analizę gleby CEC, która dokładnie pokaże nie tylko wartości ale czy składniki są dostępne dla rośliny.

Sumarycznie w ciągu roku w sadzie można dać nie więcej niż około 1000 – 1500 kg CaO/ha. Jednorazowy zabieg nie może przekraczać więcej niż 650 kg Cao/ha. 

Jednorazowy zabieg ilością od 500 do 700 kg CaO/ha podniesie pH gleby o około 0,2 d0 0,3.

Jeśli analizy gleby wykazały za niskie pH gleby w sadzie, stosujemy dwa zabiegi wapnem jeden na jesieni drugi na wiosnę (podniesiemy wtedy pH gleby o około 0,5).

Zabieg wapnem jesienią po zbiorze powinien być zastosowany podczas lub po opadnięciu liści. Zastosowanie wapna w tym czasie działa agresywnie na liście. Zabieg należy wykonać w trakcie suchej pogody.

Ciekawostka: Siarczan Wapnia stosujemy, gdy pH gleby jest zbyt wysokie ponieważ nie podnosi on pH gleby.

Dotacja do wapna nawozowego – kolejna zmiana druków

Jaki rozsiewacz sadowniczy kupić?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy można posadzić jabłoń w miejscu starego drzewa jabłoni? Wyjaśnia Julianna Wilson z Uniwersytetu Stanowego Michigan

Co dla poszkodowanych rolników przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne? Ministerstwo Rolnictwa odpowiada.