w ,

Czy biedronka azjatycka jest szkodnikiem dla naszych upraw?

– Gatunek biedronki azjatyckiej wprowadzono do Europy celowo. Został on wykorzystany w biologicznym zwalczaniu mszyc. Był wprowadzany wielokrotnie: w latach 60. w byłym Związku Radzieckim, we Francji w latach 80. no i nikt nie przypuszczał, że się zaaklimatyzuje. Taka biedronka zjada określoną liczbę mszyc dziennie, a więc wszystko się zgadzało. Większość gatunków obcych nie jest w stanie się zaaklimatyzować, natomiast ten tak. Zaaklimatyzował się w latach bodajże 80., w 2006 roku doszedł do Polski i od tej pory mamy to szczęście współżyć z tą biedronką.

– Nasze rodzime biedronki trochę przegrywają starcie z tą azjatycką dlatego, że biedronka azjatycka jest bardziej drapieżna – dodaje dr Robert Rozwałka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

– Drapieżniki jednak były, są i będą, natomiast ten niszczy także inne biedronki i z tego względu trudniej teraz spotkać poczciwą biedronkę siedmiokropkę. Jeszcze na zasadzie ciekawostki mogę powiedzieć, że jest to szkodnik również w uprawach, a miała je rzekomo chronić. Nie nagryza raczej nieuszkodzonych roślin, ale te lekko uszkodzone przez szkodniki jest w stanie zjadać. Generalnie pożytków z tego niewiele, a kłopotów dużo – mówi Radiu Lublin dr hab. Paweł Buczyński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

🐞 Obecnie biedronka azjatycka nie jest uznawana za szkodnika!

➡ Gdy zobaczymy gromadzące się na murach budynków, na…

Opublikowany przez Instytut Ochrony Roślin – PIB Poniedziałek, 2 listopada 2020

 

InYa / GRa / radio.lublin.pl / BIP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Chińska grupa samochodowa wyciąga pomocną dłoń do Ursusa?

Kara 1,7 mln zł. dla Spółki Appol za wykorzystywaną przewagę kontraktową wobec dostawców jabłek.