w ,

Cięcie zimowe w sadach: Większość sadowników jeszcze nie skończyła!

foto: zdjęcie ilustracyjne

Cięcie zimowe to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadach jabłoniowych. Odpowiednio wykonane cięcie wpływa na kondycję drzew, ich owocowanie i plonowanie. Sezon cięcia zimowego rusza zazwyczaj na przełomie grudnia i stycznia, a jego czas trwania zależy od wielu czynników, m.in. od pogody, odmiany jabłoni czy wielkości sadu.

Aby sprawdzić, na jakim etapie cięcia zimowego są sadownicy w tym roku, na grupie Facebook „Sadownictwo – doradztwo” zorganizowana została ankieta.

Sadownicy udzielili odpowiedzi  na pytanie w ankiecie: “Czy zakończyłeś/łaś w swoim sadzie cięcie zimowe?”

W ankiecie do 11 marca 2024r.  roku (godziny 09:00) wzięło udział 350 sadowników. Większość ankietujących – 240 osób (69%) wskazuję, że NIE zakończyło sezonu cięcia zimowego 2023/2024. Wsród ankietowanych 110 osób (31%) wskazuje, że zakończyło prace cięcia sadu jabłoniowego.

Patrząc na wyniki ankiety, możemy stwierdzić, że wielu sadowników wciąż wykonuje prace związane z cięciem sadów. Głównym powodem czemu spora ilość sadowników jeszcze wykonuje takie prace, są warunki pogodowe, które w dużym stopniu wyhamowały tępo cięcia w sadach.

UDOSTĘPNIJ

Najlżejszy i najszybszy sekator na rynku Campagnola Speedy – opinia sadownika

Pogoda 11 – 17 marca: pochmurno i deszczowo