w

Ceny jabłek – prognozy nie są pozytywne

foto: istockphoto

Na sezon jabłkowy w Polsce znacząco wpłynęła sytuacja polityczna z Białorusią. Trudniej jest eksportować produkty na wschód, a nadwyżka zapasów jabłek spowodowała obniżenie cen przez detalistów.

Prognozy nie są pozytywne jeśli chodzi o ceny, wydaje się, że w najbliższym czasie nie będą one rosły – mówi Jan Nowakowski z Genesis Fresh na łamach Freshplazy.

Według Jana Nowakowskiego z firmy Genesis Fresh, sytuacja na Białorusi spowodowała, że detaliści obniżyli ceny skupu, ponieważ w tej chwili dostępnych jest więcej jabłek.

– Generalnie sytuacja z Białorusią jest w tej chwili na poziomie politycznym. Wpływa to także na sprzedaż jabłek na Wschód, w tym sezonie. Klienci szukają sposobu na import polskich jabłek, co jest teraz trochę utrudnione. Wszyscy czekamy i obserwujemy jak sytuacja będzie się dalej rozwijać. Polityka lokalnych detalistów obniżających ceny skupu jest bezpośrednim efektem sytuacji na granicy z Białorusią. Oni po prostu widzą, że w tym sezonie są dostępne duże ilości jabłek i niewystarczające możliwości eksportowe – tłumaczy Nowakowski.

– Jeśli chodzi o naszą firmę, to w tym sezonie mamy stabilną sprzedaż, przy dobrym popycie ze strony naszych klientów. Konflikt na granicy nie ma na nas większego wpływu. Widzimy jedynie, że obecny poziom cen jest niski, zwłaszcza w porównaniu z poprzednimi latami. Prognoza nie wskazuje na duży potencjał do wzrostu cen w dalszej części tego sezonu. Jednak polskie jabłka są dobrze rozpoznawalne na rynkach międzynarodowych i trafią do konsumentów. Widzimy również solidny popyt ze strony przemysłu przetwórczego w Polsce.

Mimo, że ceny są na niskim poziomie, a koszty uprawy jabłek znacznie wzrosły, Nowakowski uważa, że to wciąż nie wystarczy, aby obniżyć całkowitą produkcję jabłek w Polsce:

– Od lat mówi się o tym, aby ograniczyć uprawę jabłek w Polsce. W praktyce jednak na to się nie zanosi, bo pojawiają się nowe sady z odmianami Gala i Golden. Areał nie zmniejsza się więc w Polsce w sposób, który będzie miał wpływ na poziom cen i efektywność kosztów produkcji.

– Obecne zapasy są wyższe, gdyż w tym sezonie zebraliśmy więcej jabłek. Wynika to również z tego, że sprzedaż nie jest na tyle silna, aby pozbyć się wszystkich wolumenów. Na początku sezonu był dobry popyt. W tej chwili jesteśmy na typowym poziomie sprzedaży. Ceny w tym sezonie są niższe i dramatycznie niskie w porównaniu do zwiększonych kosztów produkcji. Małe gospodarstwa sadownicze będą walczyć o przetrwanie na rynku. Będą musieli się skonsolidować lub zmienić produkcję.

Źródło: freshplaza.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownicy i rolnicy alarmują, że pracownicy z Ukrainy nie otrzymują w terminie wiz

W ocenie NIK działania MRiRW i KOWR na rzecz promowania polskiej żywności za granicą były skuteczne.