w

Agrobiznes TVP: Sadownicy mogą dostać od 1,00 do 1,40 złotych za kilogram jabłek

Sadownicy zaczynają sprzedaż owoców przetrzymywanych w chłodniach od jesieni. Gdyby nie zielona energia, rachunki byłby wysokie.

Jak okiem sięgnąć w sadach wiosenne cięcie. Powoli zaczynają się przygotowania do kolejnego sezonu, a poprzedni… jeszcze się nie skończył. Większa część jabłek, wciąż w chłodniach, dlatego owoce trzeba sprzedać jak najszybciej. Telefony dzwonią z nieco lepszą ofertą, niż jesienią ubiegłego roku.

Sadownicy z Sandomierszczyzny mogą dostać od 1,00 do 1,40 zł/kg jabłek

– podaje Agrobiznes 13 marca 2023 roku.

Lekka poprawa cen jest, ale jeszcze trochę więcej by się chciało, żeby było lepiej – mówi sadownik Paweł Komorowski.

Tym bardziej że koszty przechowywania w chłodniach po podwyżkach cen energii są wysokie. Zyskali ci którzy postawili na panele fotowoltaiczne. W gminie Obrazów zrobił tak nawet co dziesiąty sadownik. Bez tego cen jabłek musiała by być dużo wyższa.

Zbigniew Pieklik zamiast 18 tys. zł rocznie za prąd zapłaci 12 tys. zł a w jabłek w chłodniach ma jeszcze dużo.

Sadownicy nie są nawet na półmetku sprzedaży jabłek. Według szacunków ekspertów w chłodniach w całej Polsce jest jeszcze milion ton jabłek.

  • źródło: agrobiznes.tvp.pl – „Agrobiznes” 13 marca 2023 roku
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 komentarzy

  1. Lepiej zrobić grubsza warstwę izolacji i oszczędzić na kosztach. PurSolutions.pl izolacja termiczna z piany PUR. Wydzielona cześć ZPTS Milanówka.

  2. no tak bo panele fotowoltaiczne to założyli za darmo i wcale nie płacą rat kredytu za nie. WIBOR też wcale ni poszedł w górę. ogólnie super cena za jabłka!

  3. no tak bo panele fotowoltaiczne to założyli za darmo i wcale nie płacą rat kredytu za nie. ASMAR-WAP CaCO 90% też wcale ni poszedł w górę. ogólnie super cena za jabłka!

Białe truskawki dostępne w Polsce ! Ile kosztują takie rarytasy ?

Inauguracja nowych modeli CARGO 2023