w

Ceny jabłek na Białorusi utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie

Według analityków EastFruit ceny jabłek na Białorusi utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie, biorąc pod uwagę nadpodaż jabłek na sąsiednich rynkach. W tej chwili jabłko na Białorusi kosztuje mniej więcej tyle samo, co na rynku rosyjskim, co nie jest typowe, ponieważ Rosja jest największym importerem jabłek na świecie, a ceny jabłek są tam najwyższe w regionie.

Eksperci wymieniają dwa główne powody, dla których ceny jabłek na Białorusi są wysokie. Pierwszym powodem jest dekret o obowiązkowej obecności białoruskich produktów na półkach sklepowych.  Wspiera to ceny lokalnie produkowanych jabłek, nawet jeśli są gorszej jakości od importowanych odpowiedników.

Eksperci uważają, że kolejnym powodem jest zaostrzenie kontroli nad reeksportem jabłek do Rosji z krajów objętych sankcjami, przede wszystkim Ukrainy i Unii Europejskiej, przez terytorium Republiki Białorusi. Doprowadziło to do spadku importu jabłek, z których część pozostała na rynku białoruskim. A import przestał tak bardzo wpływać na ceny na rynku krajowym.

Pośredni wpływ ma również późniejsze rozpoczęcie zbiorów jabłek w gospodarstwach ogrodniczych na Białorusi w 2021 roku. W związku z tym podaż jabłek na rynku może w najbliższych tygodniach wzrosnąć szybciej niż zwykle. Dlatego w każdym razie uczestnicy rynku spodziewają się dynamicznego spadku cen jabłek na Białorusi w nadchodzących tygodniach.

źródło: EastFruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Produkcja owoców takich jak jabłka czy śliwki balansuje na granicy opłacalności…

Wysypał całe auto jabłek przed wjazd do sadu…