w , ,

Biogazownia rolnicza – korzyści dla gminy i jej mieszkańców

Biogazownie rolnicze to stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii elektrycznej i ciepła. Mogą one przynosić wiele korzyści nie tylko ich właścicielom, ale także okolicznym mieszkańcom, a nawet całym gminom, na terenie których są położone. Najważniejszą z tych korzyści jest możliwość wykorzystywania tańszego ciepła pochodzącego z biogazowni do ogrzewania mieszkań, zakładów produkcyjnych, a także budynków użyteczności publicznej.

Przykładem takiej biogazowni rolniczej jest instalacja, która od 2015 r. funkcjonuje w Michałowie na Podlasiu. Już od początku swojej działalności dostarczała ona ciepło do szkoły podstawowej i miejskiej pływalni. Po rozbudowaniu ciepłociągu przyłączone do niej zostały kolejne budynki, m.in. zakład produkujący sztukaterię gipsową, liceum, przedszkole, ośrodek zdrowia, gminny ośrodek kultury, a także ratusz.

W 2022 r. do użytkowania została oddana kolejna instalacja w Michałowie, i już w tym samym roku przyłączono do niej Spółdzielnię Mieszkaniową. Ciepło z biogazowni wykorzystywane jest w 8 budynkach wielorodzinnych, na potrzeby 120 mieszkań.

Aktualnie zespół dwóch niezależnie pracujących biogazowni rolniczych o łącznej mocy 1,2 MW zasila 12 podmiotów przyłączonych do sieci ciepłowniczej o łącznej długości ponad 5 kilometrów.

W związku z wybudowanymi biogazowniami, oprócz korzyści związanych z obniżeniem kosztów energii cieplnej, gmina Michałowo korzysta również na możliwości pozyskania nowych inwestorów, których przedsięwzięcia są związane z zapotrzebowaniem na tanią i zieloną energię cieplną.

Ponadto, dzięki biogazowni rolniczej przywracane są do życia liczne nieużytki rolne, które ze względu na słabe klasy gleb są ciągle obecne w gminie Michałowo oraz gminach sąsiednich. Rolnicy zachęcani możliwością długoterminowych kontraktów na dostawy kukurydzy do biogazowni inwestują w swoje dotychczasowe nieużytki.  Z kolei powstająca w biogazowni masa pofermentacyjna wykorzystywana jest przez okolicznych rolników do zasilania pól uprawnych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o korzyściach, jakie biogazownia rolnicza w Michałowie przynosi gminie i jej mieszkańcom: 

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, gdzie w zakładce o odnawialnych źródłach energii znajdą Państwo więcej informacji na temat biogazowni rolniczych.

Mała biogazownia – duże korzyści!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co posadzić zamiast Glostera? Sadownik postawił na ciekawą odmianę…

Wybierz maszynę PRO-CNC w ramach dotacji! Szeroka oferta produktów!