w , ,

Mała biogazownia – duże korzyści!

Na przestrzeni ostatnich lat polska wieś przeszła prawdziwą transformację. Rolnicy coraz częściej bazują na nowoczesnych technologiach w uprawie roślin i hodowli zwierząt gospodarskich. Obecna sytuacja geopolityczna i związany z nią wzrost kosztów energii powoduje, że rolnicy coraz częściej inwestują w instalacje źródeł odnawialnych.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim możliwość szerokiego wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego, która gwarantuje pozyskiwanie energii w sposób stabilny i niezależny od czynników zewnętrznych takich jak słońce czy wiatr.

Instalacjami, które wykorzystują biomasę do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła są biogazownie rolnicze. Wykorzystują one głównie odpady z rolnictwa, takie jak gnojowica czy obornik, a także odpady z przemysłu rolno – spożywczego.

W wyniku przetwarzania substratów w biogazowniach rolniczych, oprócz energii elektrycznej i ciepła, powstaje masa pofermentacyjna, która może być wykorzystywana jako wartościowy nawóz naturalny o oczekiwanej przez rolników strukturze azotowej. Wśród wielu jej zalet na szczególną uwagę zasługuje brak odoru – w porównaniu do gnojowicy masa pofermentacyjna jest niemal bezzapachowa, co jest niewątpliwie najważniejszą korzyścią dla okolicznych mieszkańców.

Dla hodowców drobiu i trzody chlewnej idealnym rozwiązaniem może być biogazownia rolnicza do 0,5 MW. Zachętą do budowy właśnie takiej instalacji są uproszczone procedury administracyjne oraz atrakcyjne stawki sprzedaży energii elektrycznej. Przykładem takiej biogazowni rolniczej jest instalacja, która od 2022 r. funkcjonuje w Kobylej Łące, w gospodarstwie Państwa Budków.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o tym gospodarstwie i funkcjonującej w nim biogazowni rolniczej o mocy 0,5 MW

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, gdzie w zakładce o odnawialnych źródłach energii znajdą Państwo więcej informacji na temat biogazowni rolniczych.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rolnicy mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym

Dekalog dla sadownictwa