w ,

Agrobiznes: „Zbiór mechaniczny wiśni kosztuje jedną trzecią zbioru ręcznego…” ?

Ilość spora, jakoś niezła, zbiory wiśnie rozpoczęte, a gdy o pracowników trudno, z pomocą przychodzą maszyny. Ruszyła maszyna… i pozwala sadownikom sporo zaoszczędzić. Zbiór wiśni w taki sposób nie wymaga rzeszy pracowników i kosztuje jedną trzecią tego co trzeba by było zapłacić za ich pracę – informuje Agrobiznes w dniu 20 lipca 2021.

Zainteresowanie zbiorem mechanicznym coraz większe, spowodowane jest to  małą ilością ludzi do pracy, coraz droższą pracą a jednak koszty produkcji rosną wciąż – wyjaśnia Grzegorz Budyta w Agrobiznesie 20 lipca 2021r.

Tak zebrane owoce przeznaczone są głównie na mrożenie jak i również jako deserowe. Maszyna do zbioru owoców jagodowych takich jak wiśnie, jagody kamczackie, maliny, borówki niebawem będzie testowana także na plantacjach dzikiej róży.

Myślę, że będzie coraz więcej takich maszyn na  polskich polach,  głównie plantacjach przemysłowy, wielkoobszarowych – wyjaśnia Grzegorz Budyta w Agrobiznesie 20 lipca 2021r.

Jak mówią sadownicy o pracowników coraz trudniej a i coraz drożej.

Na dzień dzisiejszy coraz większe wykorzystanie jest otrząsarek i kombajnów. Zbiór jest tańszy niezależny od tego, czy jest gorąco, czy jest chłodno – wtedy kombajn wjeżdża zbiera nie narzeka – Jarosław Król.

A jest co zbierać. Jak oceniają plantatorzy mimo kapryśnej pogody w tym sezonie na drzewach jest 80% plonu.

W obecnym sezonie wiśnie rewelacja, jakość, plon super, chciałbym, żeby to się przełożyło na ceny. W obecnym czasie ta cena absolutnie mi nie zadowala, jeżeli to ma pójść na mrożenie – Krzysztof Rogalski

Bez względu na to kto i jak zbiera a także za jaką cenę, karty w sadzie rozdaje pogoda…

źródło : Agrobiznes TVP 20 lipca 2021r.

Jakie stawki za zbiór mechaniczny wiśni?

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łódzkie: Ogromne szkody na plantacjach. Rolnicy liczą straty i liczą na odszkodowania

Zabrali 10 letniego chłopca na wieczorną kradzież czereśni! Uwaga na złodziei!