w , ,

Aby cięło się lepiej z pomocą przychodzi firma Grunner

Sadownicy coraz częściej stawiają na nowoczesne rozwiązania, jeśli chodzi o cięcie drzew w sadach. Z pomocą przychodzi im firma Grunner (prowadzona przez zgrany duet – sadownika z wieloletnim doświadczeniem w branży oraz specjalistę inżyniera-konstruktora), której misją jest zwiększenie wydajności i komfortu pracy oraz jej automatyzacja. Dawid Kowalski zaprezentował działanie maszyn i opowiedział o wybranych rozwiązaniach z zakresu cięcia mechanicznego.

Przy wyborze sprzętu przeznaczonego do wykonywania cięcia w sadzie ważne jest nie tylko zapoznanie się z danymi technicznymi urządzenia, ale także zobaczenie, jak taka maszyna działa w praktyce. Nasza redakcja miała okazję uczestniczyć w pokazie zorganizowanym przez firmę Grunner, podczas którego Dawid Kowalski przybliżył nam specyfikę następujących produktów: Grunner Grizzly oraz kosa konturowa Grunner Raptor.

Grunner Grizzly jest urządzeniem wyposażonym w cztery poziome piły. Dzięki nim sadownicy mogą w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy precyzyjnie przerzedzać koronę drzew oraz pionowo rosnące gałęzie (tzw. wilki). Dlaczego wykonanie skutecznego cięcia (które można uzyskać dzięki produktowi firmy Grunner) jest tak ważne dla właścicieli gospodarstw? Odpowiedź jest prosta – zapewnia ono: swobodną cyrkulację powietrza, zmniejszenie liczby zabiegów pestycydami, łatwiejsze poruszanie się maszyn w sadzie i lepsze wybarwianie się owoców.

Kolejnym produktem zaprezentowanym przez Dawida Kowalskiego była kosa konturowa Grunner Raptor zaopatrzona w dwie poziome kosy umożliwiające wycinanie dolnej i górnej partii korony drzew. Przedstawiciel firmy zaznaczał, że wspomniana maszyna jest nowinką. Listwa pionowa została bowiem zamontowana lekko pod kątem, żeby wyeliminować margines błędu podczas wykonywania cięcia – tzn. wycinane są wszystkie gałęzie, które powinny być usunięte. Ponadto urządzenie posiada pochwę stabilizującą, zabezpieczającą konstrukcję podczas gwałtownego hamowania bądź ruszania. Maszyna ta – jak podkreśla producent – przystosowana jest także do pracy w sadach o wyższych nasadzeniach (gdzie są słupy strunobetonowe).

Zapraszamy do zapoznania się z filmikiem prezentującym działanie maszyn firmy Grunner w praktyce:

Maszyny firmy Grunner są dostępne od ręki (najwyżej w ciągu tygodnia trafiają do sadownika). Dla niezdecydowanych producent oferuje także opcję wynajmu urządzeń oraz ich przetestowania, by sprawdzić, czy maszyna spełnia oczekiwania klienta.

XK

UDOSTĘPNIJ

Karczowanie sadu. Jaki koszt wyrwania drzew z sadu?

Już wkrótce rolnicy poznają dokładne stawki dotacji do ekoschematów