Borówka amerykańska jest wciąż popularna w Polsce, coraz więcej gospodarstw znajduje w tych krzewach alternatywę dla sadownictwa.
Borówka dorasta do 2 metrów, kwiaty borówki są odporne na mróz (temperatura do której radzą sobie kwiaty do- 6 st.C). Owoce dojrzewają nie równomiernie, wiąże się z tym wydłużony zbiór. Borówka z reguły jest odporna na szkodniki i choroby.
Sadzonki borówki należy kupić w sprawdzonej szkółce, co daje gwarancję, że nabywamy zdrowe rośliny konkretnej odmiany. Zazwyczaj są to rośliny dwuletnie, mające już dobrze rozwinięty system korzeniowy. Takie sadzonki łatwo się przyjmują i zaczynają owocować w następnym roku.
Stanowisko :
Gleba kwaśna pH 3,5 -5,0, powinna mieć dużą zawartość próchnicy. Ziemia powinna być przepuszczalna i wilgotna.
Jeśli nie posiadamy takich warunków należy zastanowić się nad wykopem dołu głębokości 35 cm i średnicy 80 cm. Takie zadolenie należy wypełnić mieszanką kwaśnego torfu, kory drzew iglastych i piasku w proporcjach 1/1/1.
Jeśli posiadamy glebę przepuszczalną wystarczy wymieszać ją z torfem 1/1.
Borówka lubi słoneczne miejsca gdzie gleba łatwo się nagrzewa.
Sadzenie :
Sadzonki sadzimy co około 1 – 1,5 metra. Możemy sadzić je 5 cm głębiej niż rosły w szkółce (lecz nie za głęboko)
Sadzenie rozpoczynamy na jesieni lub wiosnę. Uwaga: Jeśli sadzicie jesienią borówkę należy osłonić korzenie krzewów ściółką z torfu lub trocin.
Jeśli planujecie posadzić borówkę na wiosnę, kupione na jesieni w pojemnikach sadzonki należy trzymać w określonych warunkach, możemy ułożyć je na materiale oraz przysypać trocinami i przykryć agrowłmókniną.
Dbanie :
Korzenie borówki usytuowane powinny być nisko i płytko (przystosowane do gleb wilgotnych). Należy systematycznie podlewać borówkę, nawożenie powinno być rownież systematyczne. Ziemię należy sciółkować aby zabezpieczyć przed parowaniem. Borówkę przez pierwsze trzy lata ścinamy (usuwamy pędy słabe i chore). W czwartym i piatym roku tniemy prześwietlając krzak, pobudzamy wzrost. Borówka owocuję najlepiej na pędach dwu i trzy letnich dlatego starsze pędy usuwamy, pozostawiamy od sześciu do ośmiu pędów głównych.