W niedzielnym wpisie na portalu społecznościowym Morawiecki podkreślił, że „rosyjskie manipulacje cenami energii oraz sytuacja po pandemii budzą niepokój w całej Europie i na świecie”. Według niego, dla rolników działania Gazpromu oznaczają nie tylko wysokie ceny paliw, ale także nawozów. „Już jakiś czas temu wystąpiłem do Komisji Europejskiej o możliwość dopłat, które wdrożymy, kiedy tylko dostaniemy na nie zgodę. Póki co obniżyliśmy VAT na nawozy do 0 proc.” – zaznaczył.
Przypomniał, że dzięki Tarczy Antyinflacyjnej, co najmniej do początku żniw, czyli do przełomu lipca i sierpnia, utrzymany zostanie obniżony poziom VAT na paliwo.
Tarcza Antyinflacyjna pomoże polskiemu rolnictwu
Z rozwiązań przewidzianych w Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej skorzystają także rolnicy. Chodzi o zmniejszenie kosztów produkcji rolnej przez obniżenie VAT i akcyzy na paliwa oraz VAT na nawozy.
W ramach Tarczy Antyinflacyjnej do 0 ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc., z 23 do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe, w przypadku nawozów stawka podatku spadnie z 8 proc. do 0. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do 0, na energię cieplną z 8 do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymany zostanie obniżony 5 proc. VAT. Od 1 lutego, cena paliw powinna spaść do ok. 5 zł za litr. Będzie to bardzo konkretna obniżka kosztów produkcji dla rolników.
Większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
Zwiększyliśmy limit zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych do 110 l oraz limit zużycia oleju napędowego do 40 l na 1 dużą jednostkę przeliczeniową bydła (DJP). Dzięki oszczędnościom, rolnik będzie miał więcej środków na zakup środków do produkcji rolnej.
źródło: PAP / FORSAL.PL / GOV.PL
Czemu napisane powinna albo nie potrafię liczyć albo pan morawiecki albo to wielka ściema