w ,

Zbiór czereśni – jakie stawki dla pracowników?

Czereśni w roku 2021 jest mało patrząc na globalną produkcje w Polsce. Oczywiście przyczyną tej sytuacji są przymrozki, które nawiedziły Polskę w okresie od marca do maja. Gospodarze już wtedy szacowali starty na poziomie od 20% do 60%.

Pierwsze Polskie czereśnie już w trakcie zbiorów, a gospodarze pytają: ile płacić pracownikom za zbiór owoców? 

Jak podają producenci czereśni stawki za zbiór wynoszą w większości 2 złote od zerwanego jednego kilograma owoców. Niektórzy informują, że płacą 1,5 zł za kilogram zerwanych owoców.

Sprzedaje czereśnie na rynku w granicach 10-12 złotych, myślę, że 2 złote za kilogram dla rwacza, to bardzo uczciwa kwota

– podaje jeden z sadowników produkujący czereśnie.

Inny producent informuje, że na ten moment płaci 2 złote od kilograma, ale jeśli ceny na rynku będą spadać, będzie płacił za zbiór 1,50 zł/kg.

Przy zbiorach średnio zrywa się około 200 kg czereśni dziennie, oczywiście rekordziści (a ich niewielu) potrafią zerwać w ciągu dnia nawet 400 kg.

W roku 2020 Pan Krzysztof Nowak z Kujawsko – Pomorskiego informował że, stawka za zbiór 1 kilograma zależy od warunków oraz plonu na drzewie. W tamtym roku w sadach, którymi opiekuje się Pan Krzysztof, płacono od 1,30 zł do 1,50 zł za kilogram. Przy zbiorach pracowała 60 osobowa załoga Polaków. 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zabiorą im sady, żeby zbudować gazociąg? Gmina nie poinformowała sadowników przez 4 lata?

Stawki za zbiór truskawek